Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kütahyalı çileden çıktı, yazarlara saydırdı

11.10.2011 11:08
Takvim yazarı Rasim Ozan Kütahyalı Bıçaklanmış kadın resmini basarak tepkileri üzerine çeken Fatih Altaylı'ya haysiyetsiz, medyadaki bazı erkek ve kadın yazarlara da kaypak ve yavşak' dedi.

Takvim yazarı Rasim Ozan Kütahyalı Bıçaklanmış kadın resmini basarak tepkileri üz

İşte Rasim Ozan Kütahyalı'nın o yazısı...

Erkeklerin anladığı dilden bir kadın mücadelesi

Haysiyetsiz bir erkek müsveddesinin işlediği iğrenç cinayetten sonra başka bir haysiyetsizin bu cinayeti teşvik eden, bu hunhar vahşeti normalleştiren medya cinayeti üst üste geldi.

Bu meselede kadınlar ve erkekler farkı net olarak görüldü... Eski medyadaki erkekler birkaç istisna hariç kaypak, yavşak "it iti ısırmaz" şeklinde tavır aldılar. Hemen hepsinin bir açığı olduğu için bu medya cinayetini meşrulaştırmaya kalktılar. Bu yaptıkları vicdansızlığın elbette bir bedeli olacaktır. İlahi adalet bunu gerektirir... Fakat tüm farklı yaşam tarzlarıyla kadınlar bir bütün oldu...

Nihal Bengisu'dan Ayşe Özyılmazel'e, Sibel Eraslan'dan Melis Alphan'a, Nagehan Alçı'dan Balçiçek İlter'e, Sevilay Yükselir'den Ruhat Mengi'ye ve daha ismini sayamadığım yüzlerce kadın kendini Şefika E.'nin yerine koyarak bu iki cinayetten de iğrendiğini açıkladı. 'ALLAH BELANIZI VERSİN' dedi... Elbette birkaç hain, vicdansız ve erkek yalakası kadın var ama şimdilik onların isimlerini vermiyorum. Bu yazının tadını kaçırmayacağım...

MÜEBBET ŞART
Kadın cinayetleri ve kadına şiddet meselesini de kadınlar halledecek bu ülkede, bu belli.

Erkeklerin ciddi bir kısmı kaypak ve yavşak... Bu kadın mücadelesini tamamen destekleyen bir adam olarak bacılarıma tek tavsiyem var. En başta da bu mücadelenin bayraktar ismi olmaya aday Fatma Şahin'e...

Lütfen erkeklerin anladığı dilden bir kadın mücadelesi verin. Bu mücadelede niyet kadar STRATEJİ de çok önemli... Erkeklerin anladığı dili ben iyi bilirim, öte yandan çok takdir ettiği Ayfer Erel gibi kadın aktivistler de bu dili iyi bellemiş, çok doğru mücadele stratejileri öneriyor... ÇOK SERT HUKUK TEDBİRLERİ OLMADAN, KADINA ŞİDDET AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETLE YARGILANMADAN BU İŞLER BİTMEZ. Aynı şey medyadaki kadın istismarcıları ve şiddeti teşvik edenler için de geçerli... Onlara da ağır cezalar gelmeli... Şefkat-Der'in çözüm önerilerini birkaç gün boyunca yazacağım...

Kadın cinayetlerinin yüzde yüz önlenmesine yönelik acil çözüm raporumuzun özeti: 81 ildeki öldürülecek kadınların da, potansiyel katillerin de isimleri tek tek savcılık ve poliste.
Daha neyi bekliyorsunuz!

KADINA YAKLAŞMA

Ülkemizdeki kadın cinayetleri olaylarına baktığımız zaman, hep cinayetler göz göre "ben geliyorum" dercesine, gerçekleşmiştir. Bu cinayetlerin yüzde 100 önüne geçmek mümkündür.

Mevcut 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, bir kere zaten şiddet mağduru kadınları korumaktan çok uzak! İlgili kanunda şiddet yönünden risk altında olan kadının mahkemeye baş vurması ile eşe kadına yaklaşmama, evine gelmeme, iş yerine gelmeme, telefonla rahatsız etmeme gibi kararlar veriliyor. Fakat bu kararlara kadını koruma kararlarından çok, kadına yaklaşmama kararları denebilir! Mahkemeden mevcut kanuna göre karar çıksa bile ilgili koca kadına direk saldırıya geçip bıçaklayarak yada ateşli silahla öldürebiliyor.

Koca eve, sokağa, iş yerine geldiğinde KADINI KORUYACAK HİÇ BİR EMNİYET GÖREVLİSİ BULUNMAMAKTADIR! Polis kadın ancak öldürüldükten ya da ağır yaralandıktan sonra olay yerine gelebilmektedir. Türkiye'de şiddet yönünden risk altındaki kadınlara yönelik yerinde koruma yapılmamaktadır!

NE YAPMAK LAZIM?

TBMM'nin acilen çıkaracağı ilgili kanundan sonra, BİR KAÇ DAKİKA İÇİNDE 81 İL VALİLİĞİ, 81 İL CUMHURİYET SAVCILIĞI, KAYMAKAMLIKLAR -EMNİ-YET-MİT-JANDARMA SHÇEK, HAREKETE GEÇSİN! Şu anda binlerce kadının savcılık ve karakollara "Eşim-yada eski eşim veya teklifini reddettiğim erkek ölüm tehdidinde bulunuyor" diye müracaatları var.

Kanun ile, ivedi ile harekete geçilmesi, valilik, kaymakamlık, kolluk güçleri, SHÇEK'in 24 saat çalışılması, kolluk güçlerinin seferber edilmesi... Son günden geçmişe doğru 155 arayanlar, karakola gelenler, savcılıktan dosyası gelenler, komşuları tarafından ihbarda bulunanlar tek tek tesbit edilmeli... Farzı misal a şehrinde 300 kişi ölüm tehdidi aldığını beyan etmiş.. İlgili emniyet birimleri, kadınların yaşadığı mahallenin karakolları...

Yanlarına sosyal hizmetler görevlilerini de alarak hızla buralara gitmeli... Son duruma göre, kadınların etkin korunması, tehdit ve şiddette bulunanlarla ilgili yasal işlemlerin hızlanması ama, 24 saat yakın koruma yapılamayacaksa, tehdit eden de eğer tutuklanmamışsa, (Bu arada polisin gözü tehdit edende de olmalı. polisin takip ettiğini ensesinde olduğunu potansiyel katil yada şiddet gösterme eğilimi olan erkek iyice bilmeli! Erkeğe devletin hassasiyeti iyice hissettirilmeli!) kadınlar bulunduğu evden başka güveniler gizli yerlere yerleştirilmeli.

GİZLENMELİ
Kadının ve çocuklarının başka şehirdeki ilgili merkeze gizlice, yerleştirilmesi çok önemli. (Risk altındaki kadına haydi otobüse bin git demekle olmaz!) Sadece bu tedbirlerle bile birçok cinayetin önüne geçilmiş olacaktır! 81 İl Valiliği ve 81 il Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçip, şiddet yönünden risk altındaki kadınlar, söz de değil, gerçekte koruma altına alınmalıdır.

Potansiyel katil karşına çıkınca "Polisi arayın" diye koruma olmaz! Vali korunur gibi koruma altına alınmalıdır.

 

 

Bu haber toplam 4808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri