Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kutsal Topraklardan Türk Müteahhitlere Çağrı

18.01.2012 09:12
Kutsal topraklardan, Medine'de kurulacak yeni şehir için Türk müteahhitlere davet geldi.

Hac ve umreye gidenlerin sayısındaki hızlı artışı dikkate alan Suudi Arabistan, Medine'nin doğusuna içinde konut, ticari alanlar, üniversite ve müzelerin olduğu 120 bin kişinin yaşayabileceği dev bir şehir kuruyor.

Medine Bilgi Ekonomisi Şehri (KEC) Başkanı Sami Baroum, “Türk iş adamlarının ve müteahhitlerinin başarısını biliyoruz. Gelin siz de bu projeden payınızı alın.” dedi.

Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Suudi Arabistan'la ticaret köprüsü kurdu.

Medine'ye geçen TUSKON üyeleri şehrin doğusuna kurulan 4,8 milyon metrekarelik yeni yerleşim birimi hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Medine Bilgi Ekonomisi Şehri (KEC) adıyla kurulan yerleşim biriminde ilk etapta 270 milyon dolar değerindeki 900 villanın 260'ının inşasına başlandı.

400 metrekare büyüklüğünde olacak villalar 2013 yılında teslim edilecek.

Ardından büyük apartman ve otel projelerine başlanacak. TUSKON üyelerine bilgi veren KEC Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sami Baroum, Suudi Arabistan'a her yıl hac ve umre için gelen ziyaretçi sayısının arttığına dikkat çekti.

Bu yüzden büyük projeleri hayata geçirdiklerini belirten Baroum, bunlardan birinin de KEC olduğunu ifade etti.

Medine'nin doğusuna kurulan şehrin Mescid-i Nebevi'ye 5, Medine Havalimanı'na da 8 kilometre uzakta olduğunu kaydeden Baroum, “Şehirde 120 bin kişinin yaşayabileceği yerleşim alanları olacak.

Ayrıca burada konaklama ve ticaret kuleleri, pazar yerleri, ziyaretçi kompleksleri, üniversiteler, Kur'an Müzesi ve Medine Müzesi bulunacak. Şehrin yüzde 90'lık bölümü Harem bölgesi içinde olacak. Burada İstanbul'daki Miniatürk gibi bir alanda İslam eserleri sergilenecek.” dedi.

KEC'in Müslümanlar için bir rüya olarak ortaya çıktığının altını çizen Baroum, “Türk iş adamlarının ve müteahhitlerinin başarılarını yakından biliyoruz. Gelin siz de bu projelerden payınızı alın.” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 2024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri