Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuzey Irak'a 7 noktadan girilecek!

17.09.2011 01:46
Kuzey Irak'taki PKK kamplarına Türk Silahlı Kuvvetleri'nce yapılması tasarlanan kapsamlı kara harekâtı ile ilgili sınırda hazırlıklar sürdürülürken, sınırın 7 ana noktasından bölgeye giriş yapılmasının planlandığı iddia

Kuzey Irak'taki PKK kamplarına Türk Silahlı Kuvvetleri'nce yapılması tasarlanan kapsamlı kara harekâtı ile ilgili sınırda hazırlıklar sürdürülürken, sınırın 7 ana noktasından bölgeye giriş yapılmasının planlandığı iddia edildi.

Askerlerin gireceği noktalar, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından Irak ve Kürt yönetimine iletildi. Kürt yönetimi harekâta yeşil ışık yakarken, peşmergenin operasyonlara katılmayacağını bildirdi. Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, Irak ve Kuzey Irak yönetimi ile diplomatik alanda sürdürülen görüşmeler sonuç verdi.

Türkiye'nin baskısı nedeniyle Kürt yönetimi bazı alanlarda işbirliğine yeşil ışık yaktı. Kürt yönetimi ile kara harekatına havadan lojistik destek verilmesi amacıyla bölgede operasyon alanlarına yakın bir helikopter üssü ve istihbarat birimi oluşturulması yolunda anlaşma sağlandığı öğrenildi.

Askeri birlikler sınır hattındaki 7 stratejik bölgeden Kuzey Irak'a giriş yapacak. PKK'nın ana askeri kamplarının bulunduğu Zap ve Hakurk bölgeleri de dikkate alınarak, bu bölgelere ulaşan sınır hattından özel eğitimli askeri birimler geçiş yapacak. Operasyonda ilk hedef Kuzey Irak bölgesindeki Dole Hınere noktası olacak. Türkiye'nin Kandil ve diğer bölgelerdeki PKK'lıların hareketini yakından kontrol ve gerektiğinde müdahale etmek için Süleymaniye ve Erbil arasındaki Çarkurna ve Ranya'da iki askeri üs kurulması için Kürt yönetimi üzerindeki baskıyı arttırdığı kaydediliyor. Türkiye'nin isteği, bölgeyi yöneten KDP ve KYB arasında tartışma konusu oldu.

Şemdinli bölgesinden Hakurk bölgesindeki PKK hedeflerine yönelik top atışları yapıldığı belirtildi.

NAMIK DURUKAN / MİLLİYET

 

Bu haber toplam 4152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri