Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye ucuz doğalgaz jesti

30.12.2013 10:24
Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi'nin Türkiye'ye 250 dolar gibi bir fiyata doğalgaz satacağı iddia edildi.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, Kürt Yönetimi'ne yakın iş çevrelerinde, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak biçimde 'sabit fiyata' denk gelecek alım ve satım kontratı yapıldığı konuşuluyor.

Bu aşamada, taraflar arasında anlaşmaya varılan doğalgaz fiyatı konusunda rakam verilmiyor. Ancak, her bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi konuşuluyor.

TÜRKİYE'YE 2017'DE İHRAÇ EDİLECEK

Kürt bölgesinde çok ciddi bir doğalgaz rezervi bulunuyor. Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 45-50 milyar metreküp. Kuzey Irak'ta üretilecek doğalgaz, 2017 yılından itibaren Türkiye'ye ihraç edilecek. 4 milyar metreküp ile başlayacak ihracatın, zaman içinde 20 milyar metreküpe kadar çıkması hedefleniyor.

RUSYA VE İRAN'DAN DAHA UCUZA GELECEK

Edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye gelecek doğalgazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak 'sabit fiyata' denk düşecek doğalgaz alım ve satım kontratı yapıldı. Fiyat, kontrat döneminde değişmeyecek. Kuzey Irak'tan ithal edilecek gazın fiyatı, rakip ülkelerden (Rusya ve İran gibi) alınanlardan daha ucuz olacak. Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğalgaz fiyatı konusunda rakam verilmezken, bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi telaffuz ediliyor.

ensonhaber

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri