Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuzu: Parlamenter sistem yıllarca anamızı ağlattı

12.04.2014 12:43
A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programına TBMM Anayasa komisyonu başkanı ve Ak Parti milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu konuk oldu.

YSK’nın A Haber’e verilen 45 yayın durdurma cezasını yorumlayan Kuzu, bu cezalar kabul edilebilir cezalar değil. Anayasa YSK’nın kararları kesindir diyor ama bu kanun seçim sonuçları ile ilgilidir. Bu cezaların idari yönü ağır basıyor. Hukukçular incelemeli, itiraz edilebilir. Bu cezalarla vatandaşın haber alma hakkı engellenmiştir. O süreçte yayın yapan diğer kanallarda da sayın başbakan ve hükümet ile alakalı gerçek dışı yayınlar yapıldı ama onlara yönelik hiçbir ceza verilmedi.

Twitter ile ilgi Anayasa mahkemesine neden bireysel başvuruda bulunduğuna da değinen Kuzu, amacım twitter’ı kapatmak değildi. Şahsıma yönelik ağza alınmayacak ağır küfürler yapıldı. Hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Anayasa Mahkemesinin HSYK yapısıyla ilgili kanun değişikliğini kısmen iptal etmesini de eleştiren Prof.Dr. Burhan Kuzu sözlerini şöyle sürdürdü “Dünyanın hiçbir yerinde HSYK yapısı aynı değil. Birçok ülkede HSYK üyelerini bakan atıyor. Anayasa Mahkemesinin bu kararını doğru bulmuyorum.”

“PARLAMENTER SİSTEM BAŞIMIZA BELA OLDU”

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgi de değerlendirmede bulunan Kuzu: “Bizim parlamenter sistemimiz çok sıkıntılı birsistem. Yıllarca parlamenter sistem anamızı ağlattı, resmen başımıza bela oldu. Şimdi İngiltere bile başkanlıksistemini düşünüyor. Muhalefet başkanlık sistemini istemiyor. Niye? Çünkü yüzde 51 oy alamayacaklarını biliyorlar. O yüzden Türkiye batsın diyorlar. Başkanlık sistemi Türkiye’nin menfaatine olur. Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama’dan çok daha etkili bir kişidir” şeklinde konuştu…

Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri