Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ladin operasyonu: Yalan rüzgarı

06.05.2011 11:20
Ladin operasyonun ardından yaşanan bilgi kirliliği adeta yalan rüzgarına dönüştü...

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin bir numaralı hedefi haline gelen terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Ladin Pakistan'da yapılan bir operasyonla öldürülmüştü.

Ancak ABD'de büyük coşkuyla kutlanan bu operasyonun ardından ABD'li yetkililerin açıklamaları birbiriyle çelişmeye devam ediyor.

İlk olarak ABD tarafından yayına verilen fotoğrafların kısa süre içersinde fotomontaj olduğu ortaya çıkmıştı. Ardından tekrar Ladin'in fotoğrafı diye yayına verilen fotoğraflarla bilgi kirliliği yoğunlaşmış ve bu fotoğrafın da Kara Şahin Düştü filminden bir görüntü olduğu ortaya çıkmıştı.


Yaşanan bilgi karmaşasından sonra ABD Başkanı Obama fotoğraf yayınlanmaması kararı aldıklarını açıkladı.FOTOMONTAJLI FOTOĞRAFVE GERÇEK FOTOĞRAF

 

LADİN SİLAHLI DEĞİLDİ
Operasyonun yapılma şekline ilişkin yaşanan ilk çelişkilerden biri de Ladin'in direndiğiydi. Verilen bilgilere göre Ladin ABD kuvvetlerine karşı silahla direnmişti. Ardından birkaç gün geçince Beyaz Saray Ladin'in aslında silahsız olduğunu ve buna rağmen direndiğini iddia etti.

NEDEN YARGILANMADI?


Tüm dünyada soru işareti bırakan bir diğer konu da Ladin'in neden öldürüldüğüydü. ABD'nin demokrasi ve özgürlük terimlerine gösterdiği önem Ladin'in yargılanmasını da gerektirebilirdi. Bu sorulara karşılık olarak ABD'den bu operasyonda askerlere 'Öldür' emrinin verildiğini belirttiler. Ancak komplo teorisyenlerince öne sürülen kafa karıştırıcı iddialar uzunca bir süre hafızalardan silinmeyecek cinsten. Ladin'in eğer yargılanırsa ABD gerçeklerininin ortaya çıkabileceğini iddia ettiler hatta Ladin'in hiç var olmadığını da...

CESEDİ NEDEN DENİZE ATILDI?


Bu iddiaların pekişmesindeki en büyük etkenlerden biri de Ladin'in cesedinin denize atılmasıydı. Beyaz Saray yetkilileri bunu Ladin'in cenazesinin Hac muamelesi görmemesi için islami usuller çerçevesinde denize gömüldüğünü açıkladı.

Basına servis edilen fotoğraflarda Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Clinton'un da katılımıyla ABD üst düzey yetkilerinin operasyonu birlikte izlediği izlenimi yaratmıştı. Ancak CIA Başkanı Panetta'nın bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda Obama'nın operasyonu izlemediğini ve öldürülme görüntülerini kesinlikle görmediğinin altını çizdi.

VİDEOYA BU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Ladin operasyonun çözümlenmesini zora sokacak bilgiler daha çok komplo teorisyenlerinin elini güçlendiriyor.

ROTAHABER

Bu haber toplam 5484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri