Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lahmacun diye zehir yiyoruz!

20.04.2014 14:15
Sahtekarlar peynirden ete, yoğurttan sucuğa her üründe sağlığımızla oynuyor. İşte lahmacun diye yediklerimiz:Tavuk- hindi derisi, kanat ucu, kemik zarı, kan pıhtısı.

İnsan sağlığı ile oynamaktan çekinmeyen gıda teröristleriylemücadele sürse de, onlar yeni yöntemlerle piyasada olmaya devam ediyor. Hileciler her türlü katkı maddesini ve zehirli ürünü yiyeceklere katmaktan çekinmiyor. Peynirden, yoğurda, sütten, sucuğa, bisküviden tavuğa hemen her üründe katkı maddesi ve sağlığımızı tehdit eden kimyasallar bulunuyor. Gıda hilelerinin en çok görüldüğü alanlardan biri de et ve et ürünleri. Son olarak lahmacunun içindeki harçta da dehşet verici katkılar ortaya çıktı. TAKVİM'e konuşan Tatlıses Gıda Genel Koordinatörü Gıda Mühendisi Elif Aşlamacı Attepe Türkiye'de en çok tüketilen hazır yemek ürünü lahmacunda büyük hileler olduğunu belirterek vatandaşları uyardı:

 

SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Gerçek bir lahmacunda yüzde 75 lahmacun harcı olmalı. Bunun en az yüzde 25'i yani 30 gramı et olmalıdır. Soğan, harcın yüzde 25'ini geçmemelidir. Toplam harç 95 gram olmalıdır. Böyle bir lahmacunun fiyatı ise en az 3.5 ile 4.5 TL olur. Sağlıklı bir lahmacunun sadece harcını bile 1-2 TL'ye üretmek mümkün değilken, piyasada lahmacunu bu fiyatlara satabiliyorlar." Lahmacun etinin dikkatli saklanması gerektiğini belirten Attepe, hileler karışınca da zehirlenmenin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Attepe lahmacunda et diye yediğimiz maddeleri ise şöyle sıraladı: Mekanik kıyma dediğimiz gıda hilesi; tavuk derisi, hindi derisi, kanat ucu, boyun, kemik zarı, damar, sinir, kan pıhtısı ve kas gibi elle ayrıştırılamayan yerlerin kıymaya dönüştürülmesi ile elde ediliyor. İçin katılan boyar maddelerle dış görüntüsünün normal bir kıymadan hiçbir farkı kalmıyor. Ülkemizde kullanımı yasak olan, mekanik kıyma ucuz fiyatlara satılan döner, kebap, pide, lahmacun gibi ürünlerle soframıza taşınıyor. Normal bir kıymanın kilogram fiyatı 22 ile 30TL arasında değişirken, mekanik kıymanın kilosu 1-2 liradan satılıyor."

'BAYİLİKLER VERECEĞİZ'

Tatlıses Gıda'nın franchise sistemini yenilendiğini ve yeni bayilikler vereceklerini belirten Elif Attepe, "Franchise alan restoranların personeline eğitimi zorunlu tuttuk. Harcından hamuruna, tüm şubeler aynı lezzeti sunacak. 24 saat kamera sistemi ile takip edeceğiz" dedi. Attepe tüm malzemeleri çok titizlikle seçtiklerini ve kaliteden ödün vermeyeceklerini söyledi.

Bu haber toplam 7178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri