Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

LCD ekran televizyonlu mezar taşları geliyor

29.02.2012 13:52
Teknolojik yenilikler mezarlıklara kadar uzandı. Artık İsveç’te isteyen hayatını kaybeden yakınına LCD ekran televizyon şeklinde mezar taşı dizayn edebilecek.

LCD ekran mezar taşı akü ve güneş enerjisi ile çalışabilecek. Ölen kişinin ekranda, hayatından kesitler, sevdikleri ile beraber çektirdiği resimler veya video görüntüleri ekranda yayınlanabilecek.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

 Şuanda sistemin alt yapı çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İsveç cenaze defin işleri birimi Fokus’un sorumlusu Esbjörn Sundström, dijital mezar taşının fikir babasının Hollandalı mühendis Henk Rozema’dan olduğun u söyledi.

Henk Rozema’dan esinlenerek böyle bir projeye başladıklarını belirten Sundström, İsveç Kiliseler birliğinin de projeye karşı çıkmadığını ,LCD ekran mezar taşı yaptırmanın kanunen yasak olmadığını ve isteyenin yakınına bu tür mezar taşlarından yaptırabileceğini belirtti.

 İsveç Kiliseler birliğinin hukuk danışmanı Cecilla Forsel Erikson, LCD ekran mezar taşı yaptırmanın önünde kesinlikle yasal bir engel olmadığını kaydederken, bu uygulamanın eskiden gelen ve geleneksel bir dizayna sahip mezarlıkların yozlaşmasına neden olacağını savundu. 

Kaynak:
Bu haber toplam 5450 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri