Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Levy'in seçim dileği gerçekleşir mi

29 Ocak 2009 / 14:40
İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, ülkesinde yaklaşan seçimler için oy kullanırken, seçim sonuçlarının İsrail'e daha istikrarlı bir hükümet ve bölgeye barış getirmesini diledi
Büyükelçi Levy, oyunu İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinde kurulan sandıkta kullandı.

İsrail'de yaklaşık 10 yıl önce parlamentodan geçen bir yasayla devlet yetkililerine yurt dışında oy kullanma hakkı verildiğini anımsatan Levy, diğer İsrail vatandaşlarının hala yurt dışında oy kullanamadığını belirtti.

"Bu seçim sonuçlarından beklentim, bu kez daha istikrarlı bir hükümetin kurulması" diyen Büyükelçi Levy, İsrail'de son 20 yılda hiçbir hükümetin normal süre olan 4 yılı dolduramadığına işaret etti. Levy, her 2 ya da 3 yılda yeni bir hükümet kurulmak zorunda kalındığını belirterek, "Dolayısıyla bu kez İsrail'in, başta komşuları ile barış içinde olması gibi karşılaştığı zorlukları aşabilmesini sağlayacak daha istikrarlı bir hükümet kurulması için dua ediyorum" diye konuştu.

Büyükelçi Levy, daha istikrarlı bir hükümetin barış sürecinde de başarılı olabileceğini ifade ederek, İsrail'deki bütün partilerin ve kesimlerin barış istediğini, bu nedenle barış için seçimlerde hangi partinin kazanacağının önemli olmadığını kaydetti.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinde kurulan seçim sandığında 30 kadar İsrailli yetkilinin oy kullanması öngörülüyor.

İsrail'de 10 Şubatta yapılacak seçimler öncesinde yapılan anketlerde muhalefetteki Likud partisi iktidardaki Kadima'nın önünde görünüyor. İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesi ile Dahaf araştırma kuruluşu tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasına göre Likud, 120 üyeli parlamentoda 29 sandalye kazanabilecek. İktidardaki Kadima partisinin 25, İşçi Partisi'nin 17 ve Yisrael Beiteniu'nun (İsrail Evimiz) 14 milletvekili çıkaracağı tahmin ediliyor
Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri