Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Uzan'ın yeni hamlesi

30.12.2011 09:30
Libananco’nun açtığı 10.1 milyar dolarlık tahkim davasını kaybeden Cem Uzan, dava sonucunu temyize götürdü. Uzan, ‘köpekbalığı’ lakaplı avukatını değiştirerek bir İngiliz avukat tuttu.

Hüseyin Özay

Türkiye’ye aleyhine açtığı tüm tahkim davalarını kaybeden Cem Uzan pes etmedi. Merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Libananco şirketinin açtığı 10.1 milyar dolarlık tahkim davasını kaybeden Cem Uzan, dava sonucunu temyize götürdü. Cem Uzan’ın, ‘köpekbalığı’ lakaplı avukatını değiştirerek bu kez İngiliz avukat tuttuğu bildirildi. Cem Uzan’ın, Libananco kararını temyize götürdüğünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıkladı. Güney Akım’a inşaat izni verilmesine ilişkin Rusya ile yapılan anlaşma için basın toplantısı düzenleyen Yıldız, Libananco davası ile ilgili bir soru üzerine, Cem Uzan’ın kararı temyize götürdüğünü söyledi.

Temyiz için avukatını değiştirdi

Star’ın edindiği bilgiye göre, Dünya Bankası nezdinde açılan tahkim davalarının sonuçlarının 3 ay içinde temyize götürme hakkı bulunuyor. Libananco kararıyla ilgili temyiz süreci de 3 Ocak 2012 tarihinde doluyordu. Temyiz davası sürenin dolmasına yaklaşık bir hafta kala açıldı. Cem Uzan’ın, temyiz davasında ise avukatını değiştirdiği bildirildi. Libananco davasında ‘köpekbalığı’ lakaplı Stuart Neilberger’i tutan Cem Uzan, davanın kaybedilmesinden avukatlara sorumlu tutmuştu. Uzan’ın, bu nedenle avukatlarını değiştirdiği ve bu kez tahkim davaları konusunda uzman İngiliz bir hukuk bürosu ile anlaştığı kaydedildi.

Masrafları peşin ödeyecek

Libananco temyiz davası da yine Dünya Bankası’nın ICSID merkezinde görülecek. Merkez, üç kişilik hakem heyeti atayacak. Hakem heyetine iki taraf da iddialarını ve savunmalarını verecek. Ancak bu kez temyiz dilekçesi veren taraf yani Uzan, mahkeme masraflarını peşin ödeyecek. Tahkim heyeti Cem Uzan’ın Libananco davası sonucunda yaklaşık 15 milyon dolarlık mahkeme ve avukatlık masraflarını da ödemesini kararlaştırmıştı. Ancak Uzan’ın söz konusu masrafları ödemediği belirtildi. Temyiz mahkemesi dava sonucunda, mahkeme kararının iptali veya reddi yönünde karar verecek. İptal yönünde karar verirse, yeniden tahkim süreci başlayacak. Temyizlerde bir tazminat ödeme söz konusu olmayacak.

Bu haber toplam 2044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri