Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail: 'İHH'yı yasadışı ilan edin'

06.01.2011 18:13
Lieberman, Türkiye'yi devrim öncesi İran'a benzetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avighor Lieberman, Türkiye'yi devrim öncesi İran'a benzetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye ile ikili ilişkilerde bozulmanın Türkiye'nin iç politikalarından kaynaklandığını söyledi ve Türkiye'yi 1979 İslam devrimi öncesindeki İran'a benzetti. Lieberman yazdığı bir yazının başlığına ise  "Türkiye'nin şamar oğlanı olmayacağız" dedi.

Lieberman, Jerusalem Post gazetesinin bugünkü sayısında "Türkiye'nin şamar oğlanı olmayacağız" başlığıyla yer alan yazıda yazısında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na yakın ilişkilerin nasıl yeniden kurulabileceği konusunda "dürüst ve içten" bir diyalog önerdi.

Aşırı sağcı bir partinin lideri olan Lieberman yazısında şu ifadeleri kullandı:

"İlişkilerdeki tamamen tek taraflı değişiklik bizim davranışlarımızı yansıtmıyor, Türkiye'nin iç politikasından kaynaklanıyor ... Ne yazık ki, Türkiye'deki son gelişmeler Ayetullah Humeyni önderliğinde gerçekleşen 1979 İran İslam devrimini hatırlatmaktadır. Tıpkı Türkiye gibi, İran'da bir zamanlar İsrail'in en yakın müttefiklerindendi" dedi.

İHH'YI YASADIŞI İLAN EDİN

Öte yandan Lieberman, Amerika Birleşik Devletleri'nin "İnsani Yardım Vakfı" İHH'yı yasadışı ilan etmesini istedi.

Lieberman, Amerika İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ile Kudüs'te yaptığı görüşmede İHH'nın Hamas'a destek sağladığını öne sürdü ve vakfın yasadışı örgütler kategorisine dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Lieberman'ın İHH'nın destek sağladığını iddia ettiği Hamas, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin terörist örgütler listesinde yer alıyor 
 
internethaber 
Bu haber toplam 2112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri