Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Libya konferasından çıkan ortak karar

01.09.2011 23:56
Fransa ve İngiltere'nin girişimiyle düzenlenen Libya ile ilgili uluslararası konferans sona erdi. Zirvede alınan kararları Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy açıkladı.

Konferans sonunda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bugünkü toplantıya katılan ülkelerin oy birliğiyle, Muammer Kaddafi'nin yurt dışında dondurulan para ve mal varlıklarının Libya'da yeni yönetime verilmesine karar verdiklerini söyledi.

Sarkozy, ''Kaddafi'nin ve yakın çevresinin el koyduğu paralar, Libyalılara geri verilmeli. Hepimiz burada dondurulan mal ve para varlıklarının Libya'nın geleceğinin finanse edilmesi için konusunda görüş birliğine vardık''diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'nden de ülkede barış ve uzlaşma süreci başlatmasını ve bağışlayıcı bir tutum sergilemesini istediklerini ifade etti.

Sarkozy, Kaddafi'nin sivil halk üzerinde tehdit olmaya devam ettikçe NATO operasyonlarının süreceği uyarısında da bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron da yine aynı toplantıda yaptığı konuşmada, bugünkü konferansa katılan ülkelerin, Libya'daki yeni yönetime tam destek taahhüdünde bulunduklarını söyledi.

David Cameron, Libya'daki NATO operasyonlarının, sivil halkı korumak için devam edeceği uyarısında bulundu.

Bu haber toplam 1892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri