Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Libya'daki Çatışmalarda Yaralanan 45 Kişi Türkiye'ye Geldi

31.08.2011 22:22
Libyalı 45 vatandaş Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının koordinasyonunda yürütülen bir çalışmayla tedavi edilmek üzere Bingazi'den İstanbul'a getirildi.

Libyalı 45 vatandaş Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının koordinasyonunda yürütülen bir çalışmayla tedavi edilmek üzere Bingazi'den İstanbul'a getirildi.

Haber - Kamera: Enver ALAS - İbrahim AKTÜRK - Ozan URAL / İstanbul DHA

Libya'daki çatışmalarda yaralanan ve ülkelerinde tedavi imkanı bulumayan Libyalı 45 vatandaş Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının koordinasyonunda yürütülen bir çalışmayla tedavi edilmek üzere Bingazi'den İstanbul'a getirildi. 45 yaralı ve 18 refakatçiyle Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilen 6 sağlık personelini taşıyan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı C-160 Transall Askeri Nakliye uçağı saat 19: 15 sularında Atatürk Havalimanı'na indi. Uçaktan indirilen Libyalılar tedavileri için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ambulanslara hastaneye götürülmek üzere bindirildi.

45 YARALI HASTANELERE SEVK EDİLDİ Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ercan Özgül ise şunları söyledi:

"Bugün sabah 09. 38'de Genelkurmaya ait bir uçak Libya'ya giderek, iç çatışmalarda yaralanan kişileri ülkemize getirdi. Saat 19. 15 sıralarında Atatürk Havalimanı'na inen yaralılar, önceden planladığımız sağlık bakanlığına ait hastanelerde tedavileri için buradan sevkiyatları yapılıyor. 112 ambulans hizmetleri olarak 42 ambulansımızı burada hazır bulunduruyoruz. Aralarında bir tane çocuk olmak üzere tamamı erkek 27 hasta sedye ile 18 hasta ayakta olmak üzere, 45 yaralı İstanbul'a geldi. Tedavileri için planladığımız hastanelere yaralıları yönlendirdik. Bu hastalar için ayrıca 18 refakatçi de geldi. Onları misafirhanelerimizde ağırlayacağız. "

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ Yaralı olarak Türkiye'ye getirilen bir Libya'lı ise şunları söyledi: 'Türk devletine çok teşekkür ediyoruz. Allah Razı olsun onlardan bizlere çok yardımcı oldular. Türkiye'nin yeni Libya ile güzel ilişkiler sağlayacağına inanıyorum. Allah onların yardımcısı olsun. "

Bu arada uçakla İstanbul'a getirilen Libyalılar arasında bir yaralının elinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın yaralıları ziyaret ederken çekilmiş olduğu fotoğrafı basın mensuplarına göstermesi dikkat çekti.

YARALILAR HASTANELERE KALDIRILDI Libyalı 45 yaralı vatandaş, Anadolu yakasında Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi ve Marmara Pendik Araştırma Hastanesi, Avrupa Yakası'nda ise Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Balta Limanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Bu haber toplam 2132 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri