Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Libya'da ABD Büyükelçisi öldürüldü

12.09.2012 13:14
Libya'da ABD'de yapılan ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren filme tepki için başlayan olaylar büyüyor.

Mısır'da ABD elçiliğine yürüyen eylemciler, Hz. Muhammed'e hakaret eden filmi protesto etti. Libya'da ise ABD elçiliğine bombalı saldırı düzenlendi, elçi öldü

Mısır ve Libya'da son bir günde ABD elçiliklerine yönelik iki ayrı eylem düzenlendi. Libya'nın Bingazi kentinde bulunan ABD Konsolosluğu'na silahlı bir grup tarafından gerçekleştirilen roketatarlı saldırıda ülkedeki ABD konsolosunun ve üç elçilik çalışanının öldüğü bildirildi.


Libya Güvenlik Komitesi Sözcüsü Abdülmünim el-Huri yaptığı açıklamada, konsolosluğa saldırıdan silahlı grupla Libya ordusu arasında şiddetli çatışma yaşandığını ifade etti. Huri, çatışmanın konsolosluğun çevresinde gerçekleştiğini ve emniyet güçlerinin bölgeyi kordon altına aldığını kaydetti.

MISIR'DA DA EYLEMLER YAPILDI

Mısır'da da ABD elçiliğine yönelik bir eylem vardı. Ancak Mısır'daki eylem peygamber efendimize hakaret eden ABD kaynaklı bir film nedeniyleydi. Mısır'da, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)'e hakaret içeren bir sinema filmi protesto edildi. Protestocular, ABD'de yaşayan bir grup Kıpti tarafından çekilen ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren sinema filmine tepki göstermek için ABD'nin Kahire Büyükelçiliği önünde toplandı. Eylemcilerden biri elçilik binasına tırmanarak Amerikan bayrağını indirdi. Kıptiler aleyhine slogan atan eylemciler, ABD bayrağını da yaktı.

HRİSTİYANLAR'DAN DESTEK

Mısır'daki Hristiyan aktivistler de filmin gösterimin durdurulması için ABD elçiliği önünde yapılan eyleme destek verdiğini belirtti. Kıpti devleti kurucuları sayılan Moris Sadık, Asamet Zagleme başta olmak üzere ABD'de yaşayan Mısırlı Hristiyanlar ve daha önce Kur'an yakma eylemiyle gündeme gelen ABD'li Rahip Terry Jones, filmin bugün gösterime gireceğini açıklamıştı. ABD'nin Kahire Büyükelçiliği, filmi, ''Dini kışkırtma'' olarak nitelendirerek kınamıştı. 

Bu haber toplam 3338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri