Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Libyalıları etkileyen kare

18.09.2011 08:11
Libyalılar, Erdoğan'la yarışa giren Sarkozy ve Cameron'a ilgi görtermezken, Erdoğan'ı kahraman gibi karşıladılar. Libyalıları en çok etkileyen ise onlardan biri hissini veren namaz vaktiydi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Libya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin yankıları sürüyor.

Başbakan Erdoğan'ın yeni bir sürece giren Libya'ya yaptığı ziyaret memnuniyetle karşılandı.

Uluslararası haber ajansı EPA tarafından servis edilen fotoğrafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Tahiyyat'a oturduğu sırada lisanen söylenen Kelime-i Şahadet'e fiziksel olarak işaret parmağı ile eşlik ettiği görülüyor. Tüm bakanların tıpkı Başbakan gibi bu 'sünneti' yerine getirmesi, hûşû içinde namaz kılmaları, haber bültenlerinde görüntüleri seyredenlerin dikkatini çekiyor. Tüm bunlar namazın bir rol olmadığı konusunda fikir oluştururken; Cuma namazının Şehitler Meydanı'nda kılınmasının ise ayrıca etkileyici olduğu belirtiliyor.

 
 
Libyalılar, Erdoğan'ın, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil ve binlerce Libyalı ile devrimin simgesi haline gelen Şehitler Meydanı'nda namaz kılmasını ''etkileyici ve anlamlı'' bulduklarını ifade ediyor.
 
Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması dolayısıyla Libyalıların gözünde farklı bir yeri olduğu belirtilirken, ''Türkiye'nin, İslam dünyasının gelişmiş, ekonomik açıdan güçlü ve demokrat ülkesi olduğu, bu nedenle Erdoğan'ın ziyaretinde ifade edilen destek ve işbirliğinin Libya'ya güç verdiği'' kaydediliyor.
 
Ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın Trablus, Misrata ve Bingazi'de konuşma yaptığı meydanların binlerce Libyalı tarafından doldurulmasının, Libya halkının Türkiye'ye ve Erdoğan'a duyduğu hayranlığı gözler önüne serdiğine işaret ediliyor.
 
-BAŞBAKAN ERDOĞAN, GAZETE MANŞETLERİNDE-
 
Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın ziyareti, bazı Libya gazetelerinde manşetten verilirken, diğerleri de sayfalarında oldukça geniş yer ayırdı.
 
Şubat Gazetesi, Erdoğan'ın ziyaretini manşetten verirken, ziyareti ''tarihi'' olarak nitelendirdi. Gazete, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha iyi noktalara ulaşacağı yorumunu yaptı.
 
Alwatan Gazetesi ise haberinde, Libyalıların Erdoğan'a gösterdiği yakın ilgiyi gözler önüne serdi.
 
Libya Al Mostakbal de sayfalarında Erdoğan'ın Şehitler Meydanı'nda kıldığı namazı ve Tajoura'daki Muratağa Camisi'ne yaptığı ziyareti büyük boy fotoğraf ve puntolarla yayımladı.
 
Başbakan Erdoğan'ın, Libya halkının zaferini öven sözleri üzerinde duran Quaryanews, Erdoğan'ın, ''halkına karşı güç kullanan iktidarların ayakta kalamayacağı'' yönündeki konuşmasının Ortadoğu ülkeleri açısından anlamlı mesajlar içerdiğini kaydetti.
 
Bu haber toplam 7426 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri