Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Libya'ya müdahale Haçlı Seferi'ne benziyor'

21.03.2011 18:03
Rusya Başbakanı Vladimir Putin uzun aradan sonra ilk kez Libya operasyonuna karşı sert açıklamada bulundu.

Libya'ya yapılan operasyonun ve Birleşmiş Milletler müdahale kararının ortaçağlarda haçlı seferlerine yapılan çağrılara benzediğini kaydeden Putin, ABD'nin sorun yaşanan ülkelere müdahale etmesinin alışkanlık haline geldiğini söyledi. Putin, "Burada ne utanma, ne de mantık var" eleştirisi getirdi.

Libya'ya yapılan saldırının 'haçlı seferlerine benzediğini ifade eden Putin, Kaddafi yönetiminin demokratik olmadığını, ancak bunun askeri müdahaleyi gerektirmediğini belirtti. Rusya Başbakanı, "Libya rejimi demokratik ülke kriterlerine uymuyor. Ancak bu her isteyenin o ülkenin iç politikasına karışacağı anlamına gelmiyor" ifadesini kullandı. Putin batılı ülkelerin müdahale kararının yetersiz ve zararlı olduğunu kaydetti.

Rusya'nın Udmirtia Cumhuriyeti Voktinsk füze üretim fabrikasında incelemelerde bulunmasının ardından işçilerle bir araya gelen Putin, "Hükümet, Rusya'nın dış politika konuları ile ilgilenmiyor. Ancak ben Libya'ya müdahale konusunda şahsi fikirlerimi söyleyebilirim. Hiçbir parametreye göre Libya rejimi demokratik ülke kriterlerine uymuyor. Bu çok açık. Ancak bu dışarıdan ülkelerin bir başka ülkenin içişlerine, silahlı çatışmalarına karışabileceği ve taraflardan birine destek verebileceği anlamına gelmiyor" dedi.

Rusya'nın herkesle barış içinde yaşamak istediğini kaydeden Putin şu ifadeleri kullandı: "ABD politikası istikrarlı eğilimi sergiliyor. Zamanında Bill Clinton Belgrad'ı, Georg W. Bush ise Afganistan ve Irak'ı bombalamıştı. Sırada sivil halkı savunma gerekçesi ile Libya bulunuyor. Peki mantık ve vicdan nerede? Hiç biri yok. Libya'da bugün gelişenler Rusya'nın savunmasını güçlendirme konusunda yaptıklarını doğrular nitelikte."

Putin'in yer aldığı 2011-2020 Devlet Silahlanma Programı Toplantısı'na Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov ve Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov da katıldı.

RUSYA'DA KREMLİN YANLISI GRUPLAR BATILI ÜLKELERİN LİBYA OPERASYONUNU PROTESTO ETTİ

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kremlin yanlısı Naşi ve Stal (Çelik) adlı genç gruplar, batılı ülkelerin büyükelçiliklerin önünde toplanarak Libya'ya yönelik operasyonu protesto etti. ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada ve diğer batılı ülkelerin yer aldığı operasyonda 40 yıldır iktidarda bulunan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yönetimden ayrılması hedefleniyor.

Moskova'da NATO temsilciliği, ABD, İngiltere ve Fransa büyükelçilikleri önünde toplanan Kremlin yanlısı gruplar masum insanların ve sivillerin öldürülmesini protesto etti. Stal lideri Oleg Sokolov Ria Novosti haber ajansına yaptığı değerlendirmede, "Bu saldırıda halen sivil ve masum insanlar öldürülmeye devam ediyor. Biz batılı ülkelerin Libya'nın egemenlik hakkına müdahale etmeyi ve sivillere yönelik saldırıyı durdurmasını istiyoruz" dedi.

Libya basınından geçen bilgilere göre koalisyon güçlerinin operasyonunda en az 50 sivil yaşamını yitirirken, 150 sivil de yaralandı. Bir çok hastane ve okul da operasyon güçlerinin vurduğu hedefler arasında yer aldı.

Bu haber toplam 2016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri