Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Liderler bayram namazını nerede kıldı?

06.11.2011 12:28
Liderler bayram namazını nerede kıldı...
Cumhurbaşkanı Gül, Van'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bugünlerde herkesin birbiriyle daha çok dayanışması, birbiriyle daha çok kardeş olduğunu hissetmesi, hepimizin büyük bir millet olduğumuzu ve bu milletin parçaları ve fertleri olarak hepimizin birbirimize daha çok kucaklaşmamız gerektiği, ihtiyacı olanlara hepimizin, hep beraber koşmamız ve kucaklamamız gereken gündür. Bayramın anlamı bu'' dedi.

Gül, Van merkez Ulu Cami'de bayram namazının çıkışında açıklama yaptı. Sözlerine bütün vatandaşların ve özellikle Vanlıların bayramını kutlayarak başlayan Gül, deprem nedeniyle bayrama buruk bir şekilde girildiğini ifade etti.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Gül, şunları kaydetti:

''Cenab-ı Allah böyle afetlerden bütün milletimizi, bütün insanlığı, herkesi korusun ama tabii ki bayramın ne olduğunu bilmemiz gerekir. İşte bugünlerde bayram, esas anlamlıdır. Bugünlerde herkesin birbiriyle daha çok dayanışması, birbiriyle daha çok kardeş olduğunu hissetmesi, hepimizin büyük bir millet olduğumuzu ve bu milletin parçaları ve fertleri olarak hepimizin birbirimize daha çok kucaklaşmamız gerektiği, ihtiyacı olanlara hepimizin, hep beraber koşmamız ve kucaklamamız gereken gündür. Bayramın anlamı bu. Böyle bir afet, böyle üzüntülü, böyle buruk bayram olmasa da zaten yapmamız gereken buydu. Ama bu bayrama biraz böyle hepimiz maalesef üzgün girdik. Bu görevlerimizi, vazifelerimizi çok daha iyi hatırlamamız gerekir. Ben bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Şehitlerimize gazilerimize, hepsine Allah'tan rahmet diliyorum ve bütün vatandaşlarımın bayramlarını bir kez daha tebrik ediyorum ve sizin de hepinizin de bayramı kutlu olsun.''

Cumhurbaşkanı Gül'e cami çıkışında Toplum Destekli Polis tarafından bayram şekeri ve kolonya ikram edildi. Polis, camiye gelen vatandaşlara deprem nedeniyle başsağlığı ve bayram kutlama mesajı içeren broşür dağıttı.

Ulu Cami'de Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve Van Valisi Münir Karaloğlu da bayram namazını kıldı.

Gül, namazın ardından camide vatandaşlarla da bayramlaştı.

Başbakan Erdoğan, bayram namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı.

Erdoğan, sabah saatlerinde Kısıklı'daki konutundan eniştesi Ziya İlgen ile ayrılarak, Sultanahmet Camisi'ne geldi.

Kurban Bayramı namazını burada kılan Erdoğan'a eniştesi Ziya İlgen, oğlu Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,AK Partiİstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de eşlik etti.

Başbakan Erdoğan'ın kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak ve oğlu Ahmet Akif Albayrak da bayram namazı öncesinde camiye geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, namazın ardından camiden ayrılırken, vatandaşlarla bayramlaştı.

Cami çevresinde sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemi alındığı gözlendi.

Bahçeli, bayram namazını Gazi Merkez Camisi'nde kıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazını Gazi Merkez Camisi'nde kıldı.

Bahçeli, namazın ardından camiden ayrılırken vatandaşlarla bayramlaştı. Devlet Bahçeli, daha sonra eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaret etti.

Türkeş'in mezarı başında partililerle dua eden Bahçeli, karanfiller koyduğu mezarı suladı. Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre kalan Bahçeli, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların Kurban Bayramını tebrik etti.

Devlet Bahçeli, şöyle dedi:

''Millet olarak mübarek bir Kurban Bayramını daha idrak ediyoruz. Güneydoğu'da çok sayıda şehidimizin olması, aynı zamanda tarihi bir kentimiz olan Van'ın geçirmiş olduğu büyük deprem felaketiyle Hakk'ın rahmetine kavuşmuş çok sayıda vatandaşımız sebebiyle bu bayram milletimiz acılı, üzüntülü ve hüzünlü bir karşılama içinde.''

Bahçeli, Bayramın birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik içinde geçmesi temennisinde bulundu.


Başbakan Yardımcısı Arınç, bayram namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bayram namazını Kocatepe Camisi'nde kıldı.

Bayram namazı için saat 06.45'te Kocatepe Camisi'ne gelen Arınç, namazın ardından camidekilerle bayramlaştı.
Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Arınç, iki dini bayramdan biri olan Kurban Bayramını tüm Müslümanların özlemle beklediğini belirtti. Arınç, Kurban Bayramının millete ve tüm İslam alemine hayırlı ve uğurlu olmasını, sağlık ve mutluluk getirmesini, Allah'ın tekrarını nasip etmesini diledi.

Hac için Mekke'de olanların hac görevlerinin kabul edilmesini Allah'tan dileyen Arınç, şöyle devam etti:

''Memleketimizin huzur içinde, esenlik içinde olmasını diliyoruz. Herkesin yüzünün güldüğü, herkesin birbiriyle kucaklaştığı, sevginin, dostluğun, arkadaşlığın hakim olduğu güzel bayram günlerini hepimiz büyük bir özlemle bekledik. Allah kavuşturdu. İnşallah bu güzellikler devam etsin, her günümüz bayram sevinci içerisinde yaşansın'' diye konuştu.
 

Bu haber toplam 2560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri