Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

LYS'ye sayılı günler kala Danıştay'dan ret kararı

08.06.2013 12:52
LYS'ye sayılı günler kala Danıştay'dan dikkat çeken bir karar çıktı.
  • Danıştay , LYS kararını açıkladı.
  • AOBP yerine OBP geçerli olacak.
  • Karar yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiriyor.
 
Üniversite hayali kuran yüzbinlerce öğrenci için geri sayım devam ediyor. Üniversite sınavının ilk ayağı olan LYS'ye sadece 1 hafta kaldı. Öğrenciler LYS'nin ilk oturumu için son hazırlıklarını yaparken; Danıştay dikkat çeken bir karara imza attı.
 
Yüksek mahkeme, puan hesaplamasında okulun bütün öğrencilerinin YGS'de gösterdikleri başarıyı ifade eden Ağırlıklı Ortaöğretim Puanı'nın kullanılması talebini geri çevirdi. Bunun yerine öğrencinin diploma notunu belirten Ortaöğretim Başarı Puanı'nın geçerli olmasına hükmetti. 
 
SIRALAMA DEĞİŞEBİLİR
 
Karar, başarılı liselerin öğrencilerini olumsuz etkileyecek. Eğitim uzmanları bu durumda puan kayıplarının 3 ila 24 arasında değişeceğini öngörüyor. Öğrenciler arasındaki sıralamanın da bin ile 12 bin arasında değişeceği tahmin ediliyor. 
 
Ağırlıklı Ortaöğretim Puanı yerine Ortaöğretim Başarı Puanı'nın geçerli olması kuralı 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sistemi ile hayata geçmişti. Bazı liseler düzenlemenin durdurulması için Danıştay'a dava açtı. Ancak Danıştay itirazı reddetti. 
 
Gelinen son durumda üniversiteye yerleştirmede kullanılan puanın hesaplanması için okulun başarısı değil, öğrencinin diploma notu geçerli olacak.
Bu haber toplam 2226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri