Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

M. Akif Ersoy'ada İftira atılmış

21.08.2011 05:09
Milli Şairimiz M. Akif Ersoy hakkında iftiralara varan dedi- koduların neden çıktığına dair önemli tespitler...

Alby Türk Gençlik Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘’Geleneksel Gençlik İftar’’ programının üçüncüsü Hallunda bölgesindeki Folkhuset salonunda yapıldı. Programda, İstiklal Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un vefatının 75. ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 90. yılı münasebetiyle, milli şairimiz M. Akif Ersoy’un anıldığı bir panel düzenlendi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Panele Almanya’dan katılan IGMG Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanı Celal Tüter, Mehmet Akif Ersoy’un edebi şahsiyeti, örnek seciyesini gençlere anlatı. Türk milletin ruhu yıllardır yok edilmeye çalışıldı’’ diye konuşmasına başlayan Tüter, ‘’ Bu millet, din, kültür ve medeniyet dinamikleri, ruhu ve iddiası yok edilmeye çalışıldı için bu millet, tarih-dışına itilmiş, tarih yapamaz bir konuma sürüklenmiş, başkalarının yaptığı tarihte bir figüran olarak oraya buraya itilecek kadar tanınmaz hale getirilmiştir. İşte milli şairimize de uzaklığımız bundan farklı değildir’’ diyerek sözlerine başladıktan sonra, Milli şairimiz M. Akif Ersoy’u; İstiklal Marşı, Kur’an Tercümesi ve Mısıra sürgün edilişi gibi üç ana başlıktan ele aldı.

İstiklal Marşının yazılışı

İstiklal marşının kısaca nasıl yazıldığını anlatan Tüter, Maarif Vekil İstiklal Marşı için müsabaka açtı. Fakat 724 şairin girdiği yarışa, kazanacak olan şair, tuhaf bir sebeple girmiyordu. Çünkü kazanana para vereceklerdi. ‘’Akif Nasıl girerdi? Memleketin kurtuluşunu parayla mı söyleyecekti.’’ Katılan 724 şiir olmasına rağmen arzu edilen istiklal ruhu bir türlü yakalanamamış. Maarif Vekil’in arzu üzerine teklif Akif’e götürülmüş paraya çok ihtiyacı olduğu halde para almama şartı ile milli şairimiz görevi kabul etmiştir. Büyük Millet Meclisinde İstiklal marşımız alkışlar içerisinde kabul edilirken, milli şairimiz Ersoy; “ O şiir artık benim değildir. O, milletimin malıdır. Benim milletime karşı en kıymetli hediyem budur.”diyerek Safahat'ına almamış ve milletine armağan etmiştir.’’ Diye konuştu.

MISIR SÜRGÜNÜ

Milli Şairimiz M. Akif Ersoy hakkında iftiralara varan dedi- koduların çıktığına değinen Tüter, ‘’Kur’anı tercüme etmek üzere Diyanet İşleri Reisliği ile resmi mukavele yapmış biri niçin bu vazifeyi yerine getirmek için Mısır’ı seçti diye soruluyor?’ ve ‘inkılaplardan rahatsız olduğuna ve şapka giymemek için ülkesini terk ettiğine’ dair dedikodular çıkartılıyor. Mesela Hasan Ali Yücel;’İstiklal mücadelesinden sonra Mehmet Akif cemiyette gördüğü değişimlere inanmadı ve inanmadığı içinde uymadı. Beş altı sene memlekette uzak kalmasının sebebi budur. Çünkü onun cemiyet anlayışı geri idi’ gibi cümleler kurarken birçok kişide Akif’i gerici, yobaz gibi kelimelerle yaftalamaya çalışıyordu. En acısı da Osman Yüksel Serdengeçti 31 Aralık 1967 tarihli Yeni İstanbul gazetesinde (Hasan Basri Çantay)dan naklen verdiği şu bilgiler ise, Akif’in Mısır’a gitme sebebinin daha derinlerde olduğunu göstermektedir. ‘’ Çanakkale zaferinin yıldönümüdür… Bir tören yapılıyor… Çanakkale şehitleri anılacak… Zamanın meşhur zibidi şairi kürsüye geliyor; ‘’Maalesef’’ diyor; ‘’Çanakkale Şehitleri için güzel, şehitlerimizin şanına layık bir Türk şairi tarafından şiir yazılmadı. Çanakkale destanını yazan maalesef bir Tük değil. Çaresiz Türk olmayan bir şairin şiirini okuyacağız.’’ Diyerekten istemeye istemeye Akif’in şiirini okuyor. Merhum bu hadiseyi duyunca çok üzülüyor koskoca şair hüngür hüngür ağlıyor. Çanakkale şehitlerinden onu ayırmak, ‘Sen Türk değilsin’’ demek. Akif’in en hassas yerine dokunmaktır. Bu hakaret zamanın resmi devlet şairi tarafından yapılmış. Tam o sırada CHP’nin resmi gazetesinde bir başmakale yazmış bir yazarda…’Akif’e ‘’Hadi git artık, sen kumda oyna!’’ demiş… Akif bunu okuyor ve çok üzülüyor’’ diye konuştu.

IGMG Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanı Celal Tüter’in konuşmasından sonra kürsüye gelen IGMG Stockholm Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanı Bayram Uludağ’da kısa süre önce İsveç’ten Türkiye’ye Tarih ve Kültür gezisi için giden 100 gencin gezilerinden meydana getirdikleri 12 dakikalık video klipin çekimini sine vizyondan izleyicilere sundu. Sinevizyon gösterisinden sonra tüm katılımcılara teşekkür konuşması yapan Alby Türk Gençlik Derneği başkanı Talha Okur, ‘’programa yüz yirmi kişinin katıldığını belirtti. Program iftar yemeğinden sonra son buldu 

!

002.20110821035441.jpg

013.20110821035455.jpg

015.20110821035508.jpg

021.20110821035521.jpg

023.20110821035535.jpg

024.20110821035548.jpg

025.20110821035601.jpg

026.20110821035615.jpg

 

 

Bu haber toplam 5694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri