Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

M. EMİN KARAMEHMET'E TURKCELL ŞOKU!

21.02.2012 15:43
Turkcell'in sahibi Mehmet Karamehmet, Şirketini kaybedecek mi?

British Virgin Island mahkemesi, aralık ayında verdiği kararda, Çukurova'nın 90 gün içerisinde mahkemeye 1.4 milyar dolar ödemesini, aksi takdirde en azından karara itiraz süreci boyunca şirket üzerindeki kontrolünü kaybedeceği yönünde bir karara varmıştı.

Karar, 12 milyar dolar değerindeki şirketin kontrolünü ele geçirmek için Türkiye'nin en zengin adamı Mehmet Karamehmet ile Rusya'nın Alfa Grubu ile İskandinav Telia Sonera arasında uzun bir süreden beri devam eden hukuk mücadelesi sonucunda alındı.

CNN TÜRK'ün haberine göre Karamehmet, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada kendine ait olan ve Turkcell'in çoğunluk hissesini elinde bulunduran Çukurova Grubu'nun mahkeme kararına itirazda bulunduğunu söyledi.

Geçtiğimiz temmuz ayındaki mahkeme, Çukurova'nın, Alfa'ya olan 1.4 milyarlık borcunu iki grup arasındaki anlaşma şartlarında belirtildiği gibi ödeyemediği gerekçesiyle, Alfa'nın teminat olarak Çukurova'nın elindeki hisselere el koyma hakkı doğduğu yönünde bir karara varmıştı. Bu da Çukurova'nın, Turkcell üzerindeki kontrolünü kaybetmesi anlamına gelecekti. Ancak aralık ayında bir başka mahkeme, daha önceki kararın yürütmeye sokulmasını durdurmuş, Çukurova'nın karara itiraz etmesi için elinde yeterli nedeni bulunduğu gerekçesiyle yasal süreç tamamlanana dek haklarının korunmasına karar vermişti. Çukurova'nın Turkcell üzerinde kontrolünü kaybetmemek için bu ayın sonuna dek mahkemeye 1.4 milyar dolar ödemesi gerekiyor. 

Bu haber toplam 11432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri