Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

M. Ali Birand'dan 28 Şubat Yorumu

10.08.2011 01:23
Mehmet Ali Birand, 28 Şubat sürecinde yaşadıklarını, o dönemi anlatan bir belgeselde, çok çarpıcı ifadelerle anlattı...

28 Şubat sürecinin canlı tanıklarından biri olan Mehmet Ali Birand, o döneme ilişkin yaşadıklarını hazırlanan bir belgesel filminde anlattı.

Birand, belgeselde o dönem ordunun gazete ve televizyona baskı yaptığını, yazıları ve programının durdurulmak istendiğini söyledi. O dönemde yazmış olduğu yazıların asker tabanında oluşturduğu rahatsızlığa vurgu yapan Birand, verilen brifinglerde Fethullah Gülen hareketi ve Necmettin Erbakan'a yönelik duyulan kaygıları anlattı.

''HÜKÜMET ASKERE BİR ŞEY SÖYLEYEMİYORDU''

Yalçın Doğan'la beraber çıktıkları Tiflis gezisinden de bahseden Birand, belgeselde Mesut Yılmaz'la aralarında geçen ilginç bir diyaloğu da anlattı. Bu diyaloğu ertesi gün köşesinde dile getirdiğini ifade eden Birand, ardından Genelkurmay'ın konuya ilişkin bir açıklama yaparak Mesut Yılmaz'ı yerden yere vurduğunu söyledi. Bu olaydan sonra askerin andıç olayında elinin biraz daha güçlendiğini ifade eden Birand, o dönemde hükümetin askere hiçbir şey söyleyemediğini belirtti.

''ASKERİN BU KADAR DANGALAK OLABİLECEĞİNE İNANMADIM''

Genelkurmay'ın "PKK ile işbirliği içinde olan gazeteciler" listesi yayınlaması konusunda da konuşan Birand , bu listede kendini adını görmesini, ''Ben askerin bu kadar dangalak olabileceğine inanmadım'' şeklinde yorumladı.

Ensonhaber 

Bu haber toplam 3692 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri