Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Macaristan'dan Türkiye için vize açıklaması

13.10.2015 03:04
Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Szijjarto, Türkiye'ye vize kolaylığının sağlanması ve AB üyelik sürecinde yeni fasılların açılmasının AB'nin çıkarına olduğunu söyledi.

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanması ve AB'ye üyelik sürecinde yeni fasılların  açılmasının birliğin çıkarına olduğunu belirtti. 

Szijjarto, katıldığı Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların yaşamlarını sürdürebilmeleri içinyardımların yapılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin bölgede anahtar rol oynadığının altını çizen Szijjarto, şunları söyledi: ''Bu milyonlarca insan, yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli desteği almazsa çok hızlı bir şekilde AB'ye gelme kararı alabilir. Türkiye'ye vize kolaylığının sağlanması konusunun hızlandırılması ve Türkiye'nin AB üyelik sürecinde yeni fasılların açılması AB'nin çıkarınadır."

AB'nin sığınmacılar konusunda Türkiye ile bir an önce anlaşması gerektiğini vurgulayan Peter Szijjarto, "Şu an sığınmacıların büyük bir kısmını kabul eden ülkelerin gözünde, Avrupa Birliği'nin güvenirliğini kaybetmesi durumunda gelen yüz binlerce sığınmacı sayısı milyonları bulabilir. Türkiye, Ürdün ve Lübnan ile bir an önce anlaşma sağlanmalı. Macaristan, Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanmasını destekliyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Szijjarto, ülkesine bu yıl yaklaşık 360 bin sığınmacının giriş yaptığını da açıkladı.

AA

Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri