Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Türk Ordusu Kuzey Irak'a yerleşecek'

13.09.2011 15:23
Eski istihbaraçı Prof. Dr. Mahir Kaynak çok tartışılacak yeni bir iddia ortaya attı...

Eski İstihabratçı ve iktisat profesörü Mahir Kaynak, Türkiye'nin Suriye'ye müdahale edebileceğini ve ABD'nin Kuzey Irak'tan çekilmesinin ardından Türk ordusunun bölgeye yerleşeceğini iddia etti.

TÜRK ORDUSU KUZEY IRAK'A YERLEŞECEK

Prof. Kaynak, ABD'nin Kuzey Irak'tan çekileceğini ve Kuzey Irak'taki Kürtleri de Türkiye'ye "emanet" edeceklerini iddia etti:

"Oradaki KürtleriTürkiyehimaye edecek. Çünkü Araplar Kürtlere karşı çok tepkili. Diyorlar ki, 'Irak için biz 1 milyon insanımızı feda ederken, onlar refah içinde yaşadı, hiç eziyet çekmedi!' Onun için muhtemelenAmerikaçekilir çekilmez Irak'ta Kürtlere saldıracaklardır. Bizim varlığımız orada Kürtlere teminat olacaktır. PKK'nın umudu da Türkiye olacaktır. Bu yüzden Kandil'e kara harekatını Kuzey Irak'ta Türkiye'nin askeri varlığının yerleşmesi olarak kabul edebiliriz!"

ABD PKK'YI NİYE DESTEKLEDİ?

ABD'nin bugüne kadar PKK'yı desteklemesinin sebebinin, Türkiye'nin ulus devlet yapısından ayrılması ve bölgesel güç olmasını sağlamak için olduğunu öne süren Kaynak, bu tezini şöyle savundu:

"Bu da Kürt'e 'Kürt' demeden olmazdı. Oysa şimdi hem Kürt'e Kürt diyoruz, tıpkı Arap'a Arap dediğimiz gibi, hem de Hıristiyanlara karşı olumlu jestler yapıyoruz. Diyoruz ki, 'Hiç kimsenin kimliğiyle ve inançlarıyla ihtilaf halinde değiliz.' Biz Türkiye içindeki Kürt'e 'Türk' diyorduk. Peki Kuzey Irak'takine ne diyecektik? Onun için Kürt kimliğini kabul etmek zorunda kaldık. ABD'nin Öcalan'ı önce tasfiye edip, kendisinin işgal ettiği Kandil'de Türkiye'ye karşı hareketlerin olması tezattır, yani olmaz böyle bir şey değil mi? Dediğim gibi amaçları ülkeyi bölmek değildi, sadece 'Kürtlere Kürt deyin, o bölgedeki Kürtlerle iyi ilişkiler kurun ve sizin genişlemenizin bir alanı olsun orası' dediler. Kürt'e 'Kürt' dedik, bir süre sonra Kandil'e kara harekatı da yapacağız. Bunu Kandil'e yapılmış bir kara harekatı olarak kabul edeceğiniz gibi Kuzey Irak'ta Türkiye'nin askeri varlığının yerleşmesi olarak da kabul edebilirsiniz." (Vatan)

Bu haber toplam 2400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri