Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahmut Efendi Külliyesi Neden Yıkıldı?

17.02.2016 17:30
Marifet Derneği Başkanı Muhammed Keskin, Mahmut Efendi Külliyesinin yıkımıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çavuşbaşı’ndaki Mahmud Efendi Külliyesi’ndeki binaların resmi belge gösterilmeden yıkılmasına karşı çıkan Marifet Derneği Başkanı Muhammed Keskin Hoca’nın süreçte en çok üzüldüğü konulardan biri Müslüman kesimlerin kendilerine yönelik suçlamaları olmuş. Özellikle “paralel” iddialarına içerlemişler. Kastedilen grubu temelde diyalog olmak üzere birçok konuda eleştirdikleri dönem bu kesimlerin İsmail Vakfı ve siyasi iktidarla iç içe olduklarını söylüyor. Ve kendilerine yönelik bu tür suçlamalara Marifet Derneği’nin farklı konularda iktidara yönelttiği eleştirilerin neden olduğunu savunuyor.   

 

 Siz bir dönem hükümete yakındınız. Sonra ne oldu?

Efendi Hazretleri’ni ziyarete geliyorlardı. Birkaç eleştiri yaptık. Hükümete yakın grupların hazırladıkları bildirilerin hiçbirine imza atmadık. Efendi Hazretleri’ne sorduk, “Atmayın” dedi, biz de atmadık.

 Ne tür bir engelleme ya da baskıdan bahsediyorsunuz?

İlk engelleme şudur: 2006’da Mahmut Efendi Hazretleri İsmailağa’dayken (Fatih Çarşamba) 2 sene ziyaret kabul etmedi. Sadece 5-10 kişi kendisini ziyaret edebiliyordu. Efendi Hazretleri 2 sene kadar hasta yatağında yattı. Sağından soluna dönecek kadar mecali yoktu o zamanda. Sonra hacı annemiz (Efendi Hazretleri’nin hanımı)  Mahmut Efendi Hazretleri’ni tedavi için bir hastaneye götürdü. Tedaviye olumlu cevap verdi. Mahmut Efendi hazretleri bir anda ayağa kalktı, ayağa kalktığı fotoğraf da basına yansıdı. Ayağa kalkmaya mecali olmayan bir insanın bir haftada ayağa kalkması geriye dönük olarak insanların süreci sorgulamasına sebep oldu. Tabi bazı kesimleri ve bazı mihrakları da korkuttu bu. O sırada hastane ve Mahmut Efendi’nin arabası kurşunlandı, tedavi yarım kaldı. Yarım bırakılmak için yapıldığı belliydi. Soruşturma devam ettirilmedi. Bazı isimleri ulaşıldı ama kapatıldı. Sonra da İnsanlığa Hizmet Sempozyumu engellendi.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ: 

http://www.gazetevahdet.com/yillardir-siyasi-baski-goruyoruz-61690h.htm

Bu haber toplam 2974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri