Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tuğamiraller Örgüte Yardımla Suçlanıyor

09.02.2011 22:57
Savcılık, soruşturmayla ilgili 250 sayfalık iddianame hazırladı.Ergenekon savcılarından Fikret Seçen'in tarafından yürütülen "Askeri casusluk ve şantaj" soruşturması tamamlandı. Savcı Seçen tarafından hazırlanan iddianame akşam saatlerinde Ulusal Yargı Ağ

İDDİANAME YAKLAŞIK 250 SAYFA
Hazırlanan yaklaşık 250 sayfalık iddianamede, aralarında emekli Albay İbrahim Sezer'in de olduğu 16 tutuklu şüpheli yer alıyor.

56 SANIK, 68 MÜŞTEKİ YER ALIYOR
Toplan 56 sanığın ve 68 müştekinin yer aldığı iddianamede, şüphelilerin "Haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak ve örgüte yardım ve yataklık etmek, devletin güvenliğine, iç ve dış yararlarına ilişkin belgeleri yok etmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, siyasal veya askeri casusluk" suçlarından cezalandırılması isteniyor.

TUĞAMİRALLER ÖRGÜTE YARDIM ETMEKLE SUÇLANIYOR
İddianamede bir numaralı sanık olarak yer alan emekli Albay İbrahim Sezer'in örgüt lideri olduğu iddianamede anlatılıyor. Kafes Eylem Planı davasının tutuksuz sanıklarından Tuğamiral Şafak Yürekli ile Balyoz davasının sanığı Tuğamiral Fahri Can Yıldırım iddianamede şüpheli olarak yer alıyor. Yürekli ve Yıldırım "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etmek" ile suçlanıyor.

SADETTİN SARAN'A DAVA AÇILMADI
Soruşturma sırasında şüpheli sıfatıyla ifade veren İşadamı Sadettin Saran hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

YİĞİT'İN KIZI VE DAMADI MÜŞTEKİ DEĞİL
Msn ve mail kayıtlarının uydudan takip edildiği ve özel fotoğraflarının çetenin elinde bulunduğu öne sürülen ve soruşturma sırasında mağdur olarak ifadeleri alınan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in kızı Sibel Kuli ve damadı Ali İhsan Kuli "şikayetçi" olmadıkları için iddianamede müşteki olarak yer almıyor.

GÖLCÜK BELGELERİNİN SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR
'Askeri casusluk ve şantaj' soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalarda elde edilen belgelere ilişkin ise farklı bir soruşturmanın yürütüleceği öğrenildi. Aramalarda Poyrazköy kazıları ve Kafes Eylem Planı iddialarına ilişkin yeni belgeler elde edildiği belirtilirken, söz konusu belgelere ilişkin soruşturmayı Ergenekon soruşturması savcılarından Murat Yönder'in yürüteceği öğrenildi.

Bu haber toplam 2154 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri