Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Malatya'da büyük provakasyon

30.07.2012 03:09
Malatya'nın Doğanşehir ilçesi Sürgü Beldesi'nde bir ailenin Ramazan Davulcusu'nu tartaklamasıyla başlayan mahalle kavgası, bazı çevreler tarafından provake edilerek, alevi-sünni çatışmasına dönüştürülmeye çalışılıyor

Malatya'nın Doğanşehir ilçesi Sürgü Beldesi'nde bir ailenin Ramazan Davulcusu'nu tartaklamasıyla başlayan mahalle kavgası, bazı çevreler tarafından provoke ediliyor. Özellikle sosyal medyada örgütlenen bazı çevreler olayı sünni-alevi çatışmasına dönüştürmek istiyor.

Olay 3 gün önce ramazan davulcusunun sahurda davul çaldığı sırada yaşandı. Ramazan davulcusu bir evin önünden geçerken evdeki bazı kişiler tarafından önce sözlü tacize uğradı, ardından da tartaklandı. Davulcunun tartaklandığı haberinin duyulması üzerine köydeki gençler evin önünde toplanarak davulcuyu tartaklayan kişileri dışarı çağırdı. Ancak evden dışarı çıkan olmayınca grup içinden bazı kişiler ever taş attı. Bu sırada olay yerine gelen jandarmalar grubu olay büyümeden dağıttı.
 
VALİ SARAN : 2 KİŞİLİK KAVGA TOPLUMSAL BİR ALEVE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENDİ
 
KOnuyla ilgili twitter hesabından bir açıklama yapan Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, sosyal medya üzerinden Doğanşehir İlçesi Sürgü Beldesi'nde iki kişi arasında kişisel sebeplerden ve hiç yoktan başlayan bir tartışmanın toplumsal bir alevlenmeye dönüştürülmeye çalışıldığına dikkat çekerek, "Durum böyle olmasına rağmen, sosyal medyada olduğundan çok daha farklı bir şekilde yansıması ve abartılı yorumlara konu olması yersiz. Toplumsal gerilimin hassas olduğu anlarda, fikir ve kanaat önderlerinin görüş ve yorumlarında daha sorumlu ve duyarlı davranmaları gerekir." dedi.
 
"OLAY BİR GRUP İNSANIN KIŞKIRTILMASINDAN İBARET"
 
Malatya'daki olayın, davul çalınmasına gösterilen yersiz tepkinin davulcu tarafından abartılarak bir grup insanın kışkırtılmasından ibaret olduğunu vurgulayan Vali Saran, "Anlık bir taşkınlık ve bu taşkınlık sonucunda davulcunun çevresini kendisini rencide edenlere karşı kışkırtması. Kışkırtılan kalabalık bir anda davulcuya tepki gösteren vatandaşın evinin önünde toplanarak taşkınlık yapmışlar. Güvenlik kuvvetleri, duruma hemen akabinde ve takip eden süreçte hakim oldular. Durum şu anda gayet sakin, her şey kontrol altında. Ortada, iki farklı kesim arasında dini ve mezhebi temelde bir karşıtlık ve çatışma kabilinden bir sorun yok Sürgü'de Sünni ve Alevi vatandaşlar birbirleriyle barış ve kardeşlik içinde yaşamaktalar. Şimdiye kadar da aralarında hiçbir sorun yoktu.” ifadesini kullandı.
 
SOSYAL MEDYADA PROVAKASYON
 
Öte yandan yaşanan olay sosyal medyada ve bazı basın organları tarafından olduğundan farklı gösterilerek provake ediliyor. Köyde yaşanan olayı 'Alevilere oruç tutmadıkları için saldırılıyormuş' gibi gösteren bu çevrelerin, olayın içine Kürtleri de tahrik edecek cümleler ekleyerek yaşananları tüm şehre yaymaya çalışmaları dikkat çekti. Özellikle twitterda olayı provake etmeye calisanlar arasında gazeteciler de bulunuyor..
 
ALEVİ VE SÜNNİLER YILLARDIR KÖYDE KARDEŞ GİBİ YAŞIYOR
 
Bu arada konuyla ilgili açıklama yapan köy sakinleri de alevi ve sünnilerin yıllardır köyde kardeşçe yaşadığına dikkat çekerek, olayın sünni ve alevilikle ya da oruçla bir ilgisinin olmadığını belirtti. Köylüler, yaşananları sıradan bir köy kavgası olduğunu ve yaşanan bir tahrik nedeniyle büyüdüğünü vurgulayarak köyde durumun sakin olduğunu ifade ettiler.
 
PROVAKATÖRLER AMACINA ULAŞAMADI
 
Malatya Sürgü'de provakatörler amacına ulaşamadı. Başta CHP Milletvekili Sabahat Akkriaz ve Veli Ağbaba'nın olayın yaşandığı köye giderek twitterdan yaptığı açıklamalar provakatörlerin amacına ulaşmasını engelledi.
 
ROTAHABER / ÖZEL 
Bu haber toplam 3344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri