Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Malezya Havayolları iflas etti

02.06.2015 01:51
Adı sık sık talihsizliklerle anılan Malezya Havayolları'nın yeni CEO'su Christoph Mueller şirketin 'teknik olarak iflas ettiğini' açıkladı.

Malezya Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Mueller, "fiilen iflas ettiğini" belirttiği şirkette, yeniden yapılanmaya gidileceğini ve 6000 kadar kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Malezya Havayolları, geçen yıl yaşadığı iki felaketin ardından kamulaştırılmıştı. Şirketin 20 bin çalışanı var. Christoph Mueller’in mayısta iş başına gelmesinden sonra şirkette bu değişimler, aslında bekleniyordu.

"FİİLEN İFLAS NOKTASINDAYIZ"

Mueller, düzenlediği basın toplantısında, “Fiilen iflas noktasındayız. Şirketin performansındaki düşüş 2014’teki trajik olaylardan çok daha önce başlamıştı” dedi.

Malezya Havayolları, normal uçuşlarını sürdürüyor.

KAYBOLAN UÇAK

Geçen yıl martta, Malezya Havayolları’nın bir uçağı, 239 yolcu ve mürettebatıyla birlikte kaybolmuştu.

UKRAYNA HAVA SAHASINDA DÜŞÜRÜLDÜ

Bundan dört ay sonra da başka bir uçak, Ukrayna hava sahasındayken karadan havaya fırlatılan bir füzeyle düşürülmüş uçaktaki 298 yolcu ve mürettebat can vermişti.

Bu iki felaket, bir süredir zaten zor durumda olan ve bölgedeki güçlü rekabet yüzünden yıllardır zarara uğrayan havayolu için bardağı taşıran son damla olmuştu.

MARKA YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Malezya Havayolları'nın 1 Eylül’de yeniden markalandırmaya gitmesi planlanıyor. Christoph Mueller, bazı piyasalarda Malezya Havayolları adının yıprandığını kabul etti ama sonbaharda şirketin adının ve logosunun değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirtmedi.

Malezya Havayolları, 2015’te şirketteki “kanamanın durdurulmasını” hedefliyor; gelecek yıl yeniden istikrar sağlamayı ve 2017’de yeniden büyümeye geçmeyi planlıyor.

Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri