Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mali'yi vurdu barış ödülü aldı

24.02.2013 00:02
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ye, UNESCO tarafından barış ödülü verildi.

BM'nin Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO), Felix Houphouet-Boigny adına düzenlediği barış ödülü bu yıl, Afrika'da barış ve istikrara katkı yaptığı iddia edilen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ya verilecek. Hollande, Mali'ye yaptığı operasyonlar nedeniyle eleştirilmişti.

Muhalif Gazete'nin haberine göre Ödül komitesinden yapılan açıklamada, jürinin, "özellikle Afrika halkıyla yaptığı dayanışma ve Mali'ye yönelik askeri müdahale yüzünden" Hollanda'ın bu yılki ödüle layık görüldüğü bildirildi.
İlk defa 1989 yılından verilen ödüle layık görülen kişi veya kuruma ayrıca, 150 bin dolar para mükafatı veriliyor.

Komite, ödülü töreninin ne zaman yapılacağını açıklamadı.


Ödül, 2010 yılında, Arjantin'de 1976-1983 arasındaki diktatörlük rejimi boyunca çocuklarını kaybeden ve her hafta haksızlıkları protesto etmek amacıyla bir araya gelen ''Mayıs Meydanı Anneleri''ne verilmişti.

Brezilya'nın eski Cumhurbaşkanı Lula da Silva, 2008 yılında yine bu ödülün sahibi olmuştu.

UNESCO barış ödülü, Fildişi Kıyısı'nın eski Cumhurbaşkanı Felix Houphouet-Boigny adına veriliyor.

HEDEF URANYUM

Fransa'nın Mali'ye askeri operasyon düzenlemesinin asıl nedeninin, bu ülkedeki uranyum kaynakları olduğu ileri sürüldü. Bazı gözlemcilere göre, Fransız şirketi Areva, Nijer'deki uranyum kaynaklarının işletme haklarını 40 yıldır elinde bulunduruyordu.

Ancak Nijer hükümeti son zamanlarda önemli bir adım atarak uranyum madenlerini işletme hakkını Çin, Hindistan, İngiltere, Güney Afrika, ABD, Kanada ve Avustralya şirketlerine de verdi. Nijer'de uranyum işletme hakkını diğer ülkelerle paylaşmak zorunda kalan Fransa, Mali'de de aynı akıbetle karşılaşmamak için hemen harekete geçti.

Hollande, 11 Ocak'ta ülkesinin Mali'ye askere göndermesini kararlaştırmıştı.

Mali'deki düzenli ordunun silahlı gruplara yönelik müdahalesinde rol alan yaklaşık 3 bin 500 Fransız askerinin önümüzdeki haftalar içinde kademeli olarak geri çekilmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur
"Oha"mı desek" yuh "mu?
kazım
atalarımız boşa dememiş "gavurdan dost olmaz" diye
24 Şubat 2013 Pazar 14:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri