Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mandalinalarla İlgili Skandal İddia

08.11.2011 15:21
Kış aylarının en sevilen ve en çok satılan meyvelerinden mandalinayla ilgili akıl almaz bir gerçek ortaya çıktı.

 

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden olan narenciye ürünlerinden özellikle mandalina ve portakalın ''albeni'' katmak amacıyla gaz verilerek sarartıldığı, ardından parlak görünmesi ve dayanıklı olması için mumyalandığı bildirildi.

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağaçtan yeşil renkli olarak toplanan narenciyelerin, tüketiciye ulaşana dek birtakım kimyasal işlemden geçtiğini söyledi.

Narenciye ürünlerinden özellikle mandalina ve portakalın toplandıktan sonra kapalı bir ortamda ''Etilen Gazı'' ile sarartıldığını vurgulayan Çakman, daha sonra bu ürünlerin dayanıklı olması ve parlak görünmesi için mumlandığını kaydetti.

Çakman, dikkatli kullanılan zirai ilaçların ve diğer işlemlerin genellikle meyvelerde insan sağlığına zarar verecek düzeyde olmadığını ancak zaman zaman mandalina ve portakallar üzerinde olması gerekenden fazlailaçkalıntısına rastlandığını belirtti.

Bazı firmaların narenciye ürünlerine işlem yapmadığını anlatan Çakman, bu ürünlerin daha sağlıklı olmasına karşın fazla rağbet görmediğinin altını çizdi.

Çakman, Türkiye'nin daha önce sebze ve meyvelerdeki zirai kalıntılar nedeniyle ihracatta sıkıntılar yaşandığını, hatta bazı ülkelerin ''kota uygulaması'' ile karşı karşıya kaldığını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Kışın yaklaşmasıyla kış meyveleri de tezgahlarda yerlerini almaya başladı. Narenciyede özellikle mandalina ve portakal tezgahlarda altın sarısı ve yeşil kabuklu olarak satılıyor. Genellikle vatandaşlarımız sarı olan ürünü tercih ediyor. Vatandaşlar, mandalina ve portakal alırken işlem görmemiş, yeşil renkli olanları tercih etsin. Yeşil renkli narenciye, daha naturel ve sağlıklıdır. Narenciyenin kendi öz rengi, işlem görmediğini gösterir.''

''Çekirdekli üzüm tercih edilsin''

Üzümde de zirai ilaç kullanımının yaygın olduğunu dile getiren Çakman, özellikle çekirdeksiz üzüm için hormon ilaçlarının kullanıldığını belirtti.

Çakman, Avrupa'da çekirdeksiz üzümün fazla tercih edilmediğini kaydederek, ''Ülkemizde üzüm çekirdeksiz olarak daha fazla sevilir. Oysa üzümün çekirdeği de insan için çok faydalıdır. Çekirdeksiz üzüm için bazı kimyasallar kullanılıyor. Bu kimyasallar doğru miktarda kullanılırsa insan sağlığına zarar vermez'' diye konuştu

Bu haber toplam 4196 defa okunmuştur
insan sağlığı çok önemlidir.
R.İsmail nergis
bundan 20 yıl önce de muz portakal ve mandalinanın kasalarına karpit koyularak sarartıldığını duymuştum.mümkünse doğal olanı tercih edelim. kamuflajlı meyveler göze çok hoş gelir.Balıkların damaklarına şırınga ile kırmızı boya enjekte ediyorlar bayat ek ile taze eti karıştırarak sucuk yapıyorlar soya fasulyesini karıştırıyorlar, gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı ile belediyelerimize zok iş düşmekte.ani denetimler yapılarak numuneler alınmalı ve labaratuarda incelenmeli, temizlik ürünlerine ilaçlara şampuanlara eklenen ithal ve yerli üretim jelatin maddesinin hangi hayvanlardan nasıl elde edildiğinin netleştirilmesi gerekir.halkımız helal ve haram arasında sıkışmış kalmıştır.domuz ürünlerinden yapılan jelatinlerin darhal yasaklanması ithalatınan durdurulması helal sertifikası aranmalıdır.Halkımızı rahatlatacak açıklamalar bekliyoruz
18 Kasım 2011 Cuma 12:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri