Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünya tıp tarihine adını yazdırdı

21.06.2011 22:52
Manisa'da yaşayan ve organları ters yönde olan Mürvet Bayram (80), Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen safra kesesi ameliyatıyla tıp tarihine geçti.

Ameliyatın, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde Genel Cerrahi Bölümü doktorları Opr. Dr. Mustafa Özsoy ve İsmet Sağlam tarafından yapıldığı bildirildi.

Hasta Mürvet Bayram ile gazetecilere açıklamada bulunan Özsoy, hastanın karın ağrısı ile hastane Acil Servisine müracaat ettiğini, yapılan tetkiklerinden tüm organlarının ters yönde olduğunu tespit edildiğini söyledi.

Özsoy, şunları anlattı:

''Situs inversus totalis, bütün organların sağ-sol ekseninde yer değişmiş halde bulunmasının Latince adıdır. Kalp, dalak, mide sağda; karaciğer, safra kesesi solda bulunur. 5 bin ile 20 bin canlı doğumundan birinde görülmektedir. Hasta şikayetinin safra kesesindeki iltihaptan kaynakladığını ve bunun da safra kesesindeki bir taştan oluştuğunu saptadık. Dünya tıp tarihinde, böyle bir hastaya ilki Kore'de uygulanan tek delikle safra kesesi ameliyatını hastamıza başarıyla uyguladık.''

Operatör doktor Sağlam ise hastanede artık yeni teknolojilerle çeşitli ameliyatları yapabildiklerini ve bundan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu haber toplam 3476 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri