Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maden patlamasında 3 kişi öldü, 300 işçi mahsur!

13.05.2014 22:26
Manisa Soma'da kömür ocağında trafo patlaması meydana geldi. 200-300 işçinin mahsur kaldığı kazada 3 işçinin öldüğü belirtiliyor...

CANLI YAYIN:

22:17

Soma'daki maden ocağında mahsur kalan işçilerden 3'ünün daha cesedine ulaşıldı, 10 yaralı hastanelere sevk edildi.
 
 
 22:17
İzmir'den takviye ekipler yola çıktı. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı 10 psikoterapistin de Soma'ya gittiği ayrıca İzmir'deki hastanelerin yoğun bakım üniteleri ve yanık tedavi ünitelerinin hazırlandığı bildirildi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi de 20 kişilik uzman ekibin yanı sıra 1 malzeme aracı, 2 AKS aracı, 2 arazöz ve içinde suni teneffüs cihazı ve yedek tüplerin de bulunduğu 1 tam teçhizatlı konteynerin Soma'ya doğru yola çıktığı kaydedildi.

 

22.03

Soma'daki kurtarma çalışmaları sürüyor. Henüz madende mahsur kalan işçilerle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

21:55

Soma'da meydana gelen maden kazası Taksim'de protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü ile Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi üyelerinden oluşan grup, Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları açıklama ile Manisa Soma’daki bir kömür ocağında meydana gelen kazayı protesto etti.
 
Grup adına basın açıklaması HDK İl Yürütme Kurulu Üyesi Fatma İnce tarafından okundu. Soma'da yaşanan olayın kaza değil cinayet olduğunu belirten İnce, "Emekçilerin canlarını tehlikeye atmadan, insanca koşullarda çalışabilmeleri için AKP hükümetini bir an önce iş cinayetlerinin önlenmesi için başta taşeron sistemi olmak üzere güvencesiz ve esnek çalışma düzenini yasaklamaya çağırıyor; iş cinayetlerinin her düzeydeki sorumlularının derhal yargılanmasını istiyoruz. Sendikaların artık bu cinayetleri görmezden gelemeyeceklerini belirtiyor; sendikaları insanlık dışı bu çalışma düzenine karşı bir araya gelerek üretimden gelen güçlerini kullanmaya çağırıyoruz." şeklinde konuştu.
 
HDP İstanbul Eşbaşkanı Şamil Altan'ın da yaptığı açıklamanın ardından grup, olaysız şekilde dağıldı.

21:40
Manisa Büyükşehir Belediyesine bağlı merkez Yunus Emre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ile AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur'un da bulunduğu 45 M 0001 resmi plakalı araç Akhisar girişinde kaza yaptı.

 

21:30
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında çıkan yangınla ilgili, "Türkiye'nin neresinde maden bölgesi varsa orada Zonguldaklı çalışan olduğundan kentteki aileler de endişe içerisinde" dedi.

21:29
Sağlık Bakanlığı, Soma'daki madende elektrik panosunda çıkan yangın üzerine bölgeye bir uçak ambulans, 27 kara ambulansı ve 6 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) gönderdi.

21:28
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Haber Kameramanları Derneği'nin ödül töreninde açıklama yaptı.

 

21.21: Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı madende 400 civarı işçinin mahsur kaldığını belirtti.

21:00
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Soma kömür İşletmelerinde, Bakanlık müfettişlerince 2012'den bu yana iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş yapıldığı belirtilerek mevzuata aykırı bir durumun görülmediği bildirildi.

 


20:25

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, yangının kontrol edildiğini ve mahsur kalan işçilerden 7 kişinin kurtarıldığı bilgisi aldığını iletti.

 

20:20
Manisa Soma'da bulunan kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle çıkan yangına ilişkin kömür şirketinden ilk açıklama geldi.

 


20:12

Mahsur kalan işçilerden bazılarının madenden çıkartılmaya başlandığı bildirildi

20:08
Genelkurmay Başkanlığı, 15 kişilik bir ekibin kurtarma çalışmalarına katılmak için bölgeye intikal ettiğini açıkladı

 

20:01
Mahsur kalan madencilerden birinin kardeşi olan Selçuk Metin, gaz maskelerinin 45 dk ile 1.5 saat arasında bir dayanma süresi olduğunu, ancak metan gazının oksijenden yukarı çıktığı için, eğitimi almışlar ise mahsur işçilerin yere yatarak biraz daha uzun süre hayatta kalma şanslarını artıracağını belirtti.

19:35
CHP'li milletvekili Özgür Özel, MHP ve BDP’nin desteğiyle Soma’daki madenlerin incelenmesi için Meclis komisyonu kurulmasını önerdiklerini ancak bu önergenin 20 gün önce reddedildiğini açıkladı.

 

 

19:30
İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Manisa Soma maden ocağında göçük meydana geldi. 100’den fazla işçimizin göçük altında. Umarım çalışmalarımız kısa sürede sonuç verir ve arzu ettiğimiz sonuca ulaşırız” dedi.

19:25
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'a, Soma'da mahsur kalan işçilerin kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

 

 

19:18

AK Parti Manisa Milletvekili, Mıuzaffer Yurttaş, daha önce yaptığı açıklamada yanlılş anlaşıldığını, hastaneye intikal eden kişi sayısının 20 olduğunu, hayatını kaybeden işçilerin sayısının 3 olduğunu belirtti. 

 

19:15
Soma’nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 6 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

 

19:00
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayın ardından inceleme yapılması için bölgeye müfettiş gönderdi.

 
18:50
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, işçilerinin mahsur kaldığı kömür madeninde incelemelerde bulunmak üzere Soma'ya gideceğini açıkladı.

18:45
Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor. Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.

 

Manisa'nın Soma ilçesinde Eynez mevkisindeki özel bir şirketin işlettiği kömür madeninde elektrik trafosu patladı. Patlama sonucu ocakta yangın çıktı.

Ocakta 1 kişinin öldüğü, 200-300 işçinin de mahsur kaldığı belirtiliyor...

İşçilerin kurtarılması için çalışma başlatıldı.

 

 
Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Ocakta yaklaşık 200-300 işçinin mahsur kaldığı bildirildi.
 
Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağından, bugün saat 15.30'da trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan 200-300 kadar işçi mahsur kaldı.

Yakındaki bir maden ocağından gelen talhiye ekibi kurtarma çalışmalarına başlarken, tedbir amacıyla bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.


SOMA KAYMAKAMINDAN İLK BİLGİ

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, NTV’nin canlı yayınında olayla ilgili bilgi verdi.
 
Atçı, yerin 2 bin metre altında madende patlamanın ardından yangın çıktığını söyledi.
 
20 işçinin ocaktan kurtarıldığını belirten Atçı, “200-300 kişi mahsur kaldı” diye konuştu.
 
Kaymakam Atçı, gelen ilk bilgilere göre, 1 madencinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.
 
Soma İtfaiye Müdürü, Temel Korkmaz, NTV’e yaptığı açıklamada, “Çalışmalar devam ediyor. Tahliyelere başlanacak” dedi.
 
Madende yoğun duman olduğunu dile getiren Kaymakam Atçı, ekiplerin yangına müdahale ettiğini kaydetti.
 
Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor.
 
ÖLÜ SAYISI 3'E YÜKSELDİ

AK Parti Milletvekili Muzaffer Yurttaş, 20 kişinin hastaneye intikal ettiğini, 3 işçinin hayatını kaybettiğini, 17'sinin de yaralı olduğunu belirtti.

AYRINTILAR GELECEKDaha fazlasını oku: Maden patlamasında 3 kişi öldü, 300 işçi mahsur! - Güncel Haberleri - Güncel Haber - Haber - Spor Haberleri- Sıcak haber - Yerel Haber http://haber.rotahaber.com/maden-patlamasinda-3-kisi-oldu-300-isci-mahsur_458559.html#ixzz31cqbllaC
Follow us: @Rotahaber on Twitter | rotahaberr on Facebook
Bu haber toplam 10730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri