Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Maraş'taki 4 intiharın ardındaki sırlar

27.04.2011 10:33
Maraş'ta intihar eden 4 gencin annesi ve aileye ilişkin yeni sırlar ortaya çıkmaya başladı. Gençlerin mensubu olduğu aile Bahçeli'ye hatta İnönü'ye kadar uzanıyor.

Maraş'ta ihtihar eden kardeşlerin, ölümünden etkilendiği anne Sağocak'ın mensubu olduğu Fettahoğlu ailesi Göktürkler'in kurucu ailesi Aşina (Kurt) ailesinden. Raden (31), Sacen (27), Rulin (30) ve Beranis (26) isimleri için  Tarihçi Cezmi Yurtsever, "çocuklara Moğol adı vermişler" diyor.

Maraş'ta yaşanan intiharlar nedeniyle gündeme gelen ve çocukların annesinin mensup olduğu Fettahoğlu ailesi, Anadolu'nun en tanınmış ve eski ailelerinden biri. Aralarında Devlet Bahçeli'nin de olduğu pek çok tanınmış ismin mensup olduğu Fettahoğlu ailesi, kökleri Göktürklere kadar uzanan eski bir Türkmen ailesi.

Ailenin Trabzon, Adana, Antakya, Urfa'nın da aralarında olduğu pek çok kolları var. Ailenin büyüklerinden Fuat Fettahoğlu şu anda MHP'nin İstanbul'dan altıncı sıra adayı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Fuat Fettahoğlu, ailelerinin büyüklüğünü doğruluyor ancak çocukların annesi Neyran Sağocak'la akrabalık ilişkilerinin olduğunu reddediyor.

Fettahoğlu, "Ailenin Maraş'taki koluyla görüştüm, bizimle hiçbir ilişkileri yok," dese de, Neyran Sağocak Fettahoğlu ailesinin Bahçe'deki koluna mensup ve annesi de Fatma Mevhibe Fettahoğlu. Ailenin tarih kayıtlarına göre Fettahoğulları 500 yıl kadar önce Anadolu'ya geliyor ve iki büyük kol halinde Kahramanmaraş ve Trabzon'a yerleşiyorlar.

Fuat Fettahoğlu'nun iddialarının aksine Fettahoğlu ailesinin tarihçesini yazan tarihçi yazar Cezmi Yurtsever, Neyran Sağocak'ın ailenin bir ferdi olduğunu, hatta Devlet Bahçeli'yle yakın akrabalık ilişkilerinin olduğunu söylüyor.

Sağocak ailesindeki ritüellerin Göktürk ritüellerine çok benzediğini, Göktürklerde de kadının (annenin) erkekten daha önemli ve önde olduğunu anlatan Yurtsever, çocukların adlarının da eski Moğol adları olduğunu söylüyor.

Fettahoğulları'nın gündeme ilk kez 1995 haziranında Kahramanmaraş'ın Düzbağ kasabasında yaptıkları aile toplantısıyla geldiklerini anlatan Yurtsever, ailenin Türkiye'nin dört bir yanına dağıldığını, hatta Avrupa'da bile Fettahların olduğunu söylüyor.

Yurtsever'in verdiği bilgiye göre 20 bin hanenin üzerinde bulunduğu tahmin edilen Fettahoğulları, Adana, Düziçi, Osmaniye, Bahçe, Bayburt, Trabzon, Rize, Malatya, Diyarbakır, Urfa, Van Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Antalya, Konya, Kocaeli, Amasya, Ordu ve İstanbul'da yaşıyor.

ÜNLÜ İSİMLER

Fettahoğulları arasında siyaset, akademi dünyasından çok sayıda isim de var: RP'nin kurucularından Hasan Fettahlıoğlu, devlet eski bakanlarından Hasan Aksay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski içişleri bakanlarından ANAP'lı Ülkü Güney, eski CHP'li Gençlik ve Spor Bakanlarından Muslihittin Yılmaz Mete, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan soyadları değişik olmalarına rağmen Fettahoğulları mensubu.

Hatta ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün babasının Hacı Reşit Fettahoğlu olduğu ve Malatya'daki Fettahlılara mensup olduğu biliniyor.

Bu haber toplam 5272 defa okunmuştur
Bu nasıl bir haber
Sajel dünya
Ben Sajel Dünya Ağın .Büyükannem F.Mevhibe ( Dağlıoğlu ) Müftüoğludur.Dedem Ökkeş Müftüoğludur.Teyzem Neyran Sağocaktır.Basında çıkan haberleri geçte olsa hepsini okudum.İlk önce şunu belirtmek isterim Ailemin hiç bir şekilde Fettahoğlu ailesiyle bir bağlantısı yoktur.bu haberleri ne amaçla ne hakla yapıyorsunuz ? Acımızı birer basın malzemesi yapan kişilerden yasal yollarla hak arayacağız.Aileden hiç kimse bir açıklama yapmazken nasıl olurda yalan haber yazarsınız.
12 Mayıs 2011 Perşembe 23:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
"ASILSIZ HABER" devamı
Hakan Fettahoğlu, Ankara
(2) Sonuç itibarı ile, Fatma Mevhibe (Dağlıoğlu) MÜFTÜOĞLU ve diğer yakınlarının ya da haberde adı geçen şahısların hiç birinin “FETTAHOĞLU AİLESİ” ile ne bir yakınlık ne de bir akrabalık bağı yoktur. HAKAN FETTAHOĞLU Genel Başkan “Fettahoğulları Ailesi Kültür ve Dayanışma Derneği” Genel Merkezi-Ankara Düzeltme metni link adresi ; http://www.fettahogullari.org.tr/sdetay.asp?id=1115&did=101
09 Mayıs 2011 Pazartesi 23:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
"ASILSIZ HABER"
Hakan Fettahoğlu, Ankara
Başta Yazılı basında, Görsel medya ve İnternet haber portallarında Neyran Sağocak’ın sağlık sorunları nedeni ile 15/04/2011 tarihinde ölümünden sonra 4 çocuğunun K. Maraş’ta intihar ederek yaşamlarına son vermeleri olağan bir şekilde yer almış ancak intihar eden gençlerin “Adları” nedeniyle toplumda ilgi uyandırmıştır. Yine aynı haber içeriğinde, anlamakta son derece güçlük çektiğimiz, yaşamını kaybeden Neyran Sağocak’ın, 1911 K. Maraş doğumlu annesi Fatma Mevhibe’ye de yer verilerek soyadı “Fettahoğlu” şeklinde yazılmıştır (???). Oysa, 1987 tarihinde ölen Fatma Mevhibe’nin kızlık soyadı “Dağlıoğlu” olduğu gibi evlenmeden önce de K. Maraş nüfusuna kayıtlıdır. Fatma Mevhibe DAĞLIOĞLU 1944 yılında, Osmaniye-Bahçe ilçesi nüfusuna kayıtlı 1901 doğumlu, Ökkeş MÜFTÜOĞLU ile evlenerek Fatma Mevhibe MÜFTÜOĞLU adını almıştır. Eşi Ökkeş Müftüoğlu’nun 1960 yılında ölümünden sonra dul kalan Fatma Mevhibe MÜFTÜOĞLU, 1987 yılında ölmüş ve “Müftüoğlu” soyadı ile defnedilmiştir.
09 Mayıs 2011 Pazartesi 23:23
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri