Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mayınla şehit etti, mayınla can verdi

15.04.2011 14:42
Mardin'de yola döşemeye çalıştığı mayının elinde patlamasıyla ölen teröristin, bir yıl önce aynı bölgede kurduğu mayın tuzağıyla 3 uzmanı şehit ettiği ortaya çıktı.

Mardin'de yola döşemeye çalıştığı mayının elinde patlamasıyla ölen teröristin, bir yıl önce aynı bölgede kurduğu mayın tuzağıyla 3 uzman çavuşu şehit ettiği ortaya çıktı.

Eşinin katili olan teröristin öldüğü haberini alan Gülsüm Efil, "Bu müjdeyi eşime ben vereceğim. 'Hain kendi kanıyla boğuldu' diyeceğim" dedi.

Mazıdağı ilçesi Yukarıkonak köyü mevkisinde, Mardin-Diyarbakır karayolu üzerinde 8 Nisan'da patlama yaşandı. Jandarma Özal Harekat timleri, olay yerine geldiğinde, parçalanmış bir terörist cesedi ile karşılaştı. Teröristin, karayoluna mayın tuzağı kurmak isterken, patlayıcının elinde infilak etmesi sonucu öldüğü anlaşıldı. Teröristin, "Bengi Welat" kod adlı, Suriye uyruklu, 41 yaşındaki Beşir Muhammed olduğu belirlendi. Muhammed'in patlamada bir kısmı hasar gören çantasından, Kürtçe el yazısıyla notlar tuttuğu ve krokiler çizdiği not defteri çıktı. Bu notlar incelenince, Suriyeli Beşir Muhammed'in 13 yıldır örgütün dağ kadrosunda yer aldığı, örgütün ve bölgenin mayıncısı olduğu belirlendi. Beşir Muhammed'in, geçen yıl aynı bölgede 3 uzman çavuşun şehit olmasına neden olan mayını döşediği de ortaya çıktı. 8 Ağustos 2010'da, Mardin'in Nusaybin ilçesi Kovancılar mevkisinde, araçları durduran bir grup terörist propaganda yapmış, ihbar üzerine olay yerine jandarma ekipleri sevk edilmişti. Kaçan teröristlerin döşediği mayına çarpan araçtaki uzman çavuşlar Zeki İnan, Tuncer Özdemir ve Hacı Ahmet Efil şehit düşmüştü.

AKITTIĞI KANDA BOĞULDU

Şehitler memleketlerinde gözyaşları arasında toprağa verilirken; eşinin kıyafetleri ve komando beresiyle cenaze törenine katılan ve eşini asker selamıyla uğurlayan Gülsüm Efil, "İnşallah kendi kanlarında boğulurlar" demişti.

Eşi Hacı Ahmet Efil'in katili olan teröristin kendi eliyle döşemeye çalıştığı mayınla öldüğünü öğrenen Efil, "Adalet er veya geç tecelli edecekti, etti. Rabbime şükürler olsun. Bu müjdeli haberi eşime ben vereceğim. 'Aşkım, silah arkadaşların ve senin kanın yerde kalmadı. O hain parçalanarak kendi eliyle kendini öldürdü. Akıttığı kanda kendisi de boğuldu' diyeceğim" dedi.

"Şehit olacağım" diyordu

kullanŞehit uzman çavuş Tuncer Özdemir (34) 7 yıllık evli ve iki çocuk babasıydı. Annesi Cahide Özdemir oğlunun şehit haberini alınca, "Oğlum vatan için şehit düştü. Hep söylerdi 'Ben bir gün mutlaka şehit olacağım' diye. Söylediği de çıktı. Ben ona 'İstifa et, bizim maaşımız bize yeter' dedim ama oğlum 'Ben şehit olacağım' diyordu" diye konuşmuştu.

24 yaşındaki Hacı Ahmet Efil, 3 yıllık uzman çavuştu. Olaydan 6 ay önce Gülsüm Efil ile evlenmişti. Efil, eğitim gördüğü İzmir Foça Uzman Jandarma Okulu'nu dereceyle bitirmiş, görev yaptığı 3 yılda da 6 ayrı başarı belgesi almıştı. Uzman çavuş Zeki İnan (37) ise ölmeden 1 ay önce Ankara'dan Mardin'e tayin edilmişti. Bir hafta önce eşyalarını göndermiş, kendisi ve ailesi de saldırıdan iki gün önce Mardin'e gitmişti. 15 ve 12 yaşlarında iki kız babası olan İnan, 1997'de Diyarbakır'ın Lice ilçesinde görev yaptığı sırada teröristlerle çatışmaya girmiş, 7 askerin şehit düştüğü bu çatışmadan yaralı kurtulmuştu.

Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri