Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Elektrikler kesildi, hayat durdu

14.01.2012 23:23
Doğalgaz santralindeki arızanın neden olduğu elektrik kesintisi kısmen giderilerek sistemin yüzde 80'lik bölümüne elektrik verilmeye başlandı.

Bursa'daki doğalgaz elektrik santralinde meydana gelen arızanın sebep olduğu sistem çöküntüsünden dolayı başta İstanbul olmak üzere Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de elektrik kesintisi meydana gelmişti.

TEİAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, saat 13.42'de olumsuz hava koşulları nedeniyle Bursa Doğalgaz Santralında Adapazarı Hattına ait gerilim trafosunun patlaması sonucunda meydana gelen teçhizat arızaları sonucunda Adapazarı'ndan İstanbul'a kadarki iletim tesislerinde arızalar olduğu ifade edilerek, bunun sonucunca Adapazarı’dan Babaeski’ye kadar olan elektrik sisteminde kesintiler oluştuğu belirtildi.

Saat 14.15'den itibaren peyderpey sistemin toparlanmaya başladığı belirtilen açıklamada, saat 16.15 itibarıyla sistemin yüzde 80'lik bölümüne elektrik verildiği kaydedildi. Açıklamada, geri kalan bölüm için çalışmaların en kısa sürede neticelendirileceği bildirildi.
 

İstanbul'da ulaşım normale döndü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul genelinde elektrik kesintisi nedeniyle kesintiye uğrayan ulaşım hatlarının tümünün normale döndüğünü bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, İstanbul'a elektriklerin bölge bölge verilmeye başlandığı ifade edildi. Açıklamada, İstanbul Metrosu Şişhane Taksim Finüküler Hattı ve diğer tüm hatlarda seferler normale döndüğü belirtildi.

KESİNTİNİN SEBEBİ AÇIKLANDI

İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de yaşanan elektrik kesintisinin, Bursa'daki doğalgaz elektrik santralinde meydana gelen arızanın sebep olduğu sistem çöküntüsünden kaynaklandığı öğrenildi.

İstanbul'da raylı sistemlerin durmasına neden olan, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne de yaşanan elektrik kesintilerine, Bursa doğalgaz elektrik santralinde meydana gelen bir arıza sebep oldu.

Doğalgaz santralindeki arıza, sistem çöküntüsüne yol açtı. Bunun sonucu olarak İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'ye elektrik verilemiyor.

Arızanın giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten yetkililer, en kısa sürede söz konusu illere elektrik verilmeye başlanacağını kaydettiler.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da kademeli olarak enerji veriliyor

TEİAŞ'ın Babaeski Grup Müdürlüğü tesislerindeki 150 bin voltluk yüksek gerilim hattında meydan gelen arızanın giderildiği, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'ye kademeli olarak enerjinin verildiği bildirildi.

TREDAŞ Genel Müdürü Ahmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TEİAŞ'ın Babaeski Grup Müdürlüğü tesislerindeki 150 bin voltluk yüksek gerilim hattındaki arızanın 3 saat sonunda giderildiğini belirtti.

Edirne başta olmak üzere Kırklareli ve Tekirdağ'a enerji verilmesine başlandığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

''Trakya sınırları içinde kalan bütün 154 bin voltluk santrallere elektrik veriliyor. İllerimize, İstanbul ile aynı zamanlarda elektrik verilmeye başlandı. Üç saat süren kesintinin ardından, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'a elektrik verilmeye başlandı.''
 

Bu haber toplam 3194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri