Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NASA'dan Mars'a yeni bir araç daha

27.07.2011 23:41
Yolculuğuna yılsonu başlayacak olan Curious - Meraklı adlı insansız araç, gelecek Ağustos’ta kızıl gezegene yumuşak iniş yapacak.

Curious’un “Gale Krateri” adlı 150 kilometre çapında ortasında bir dağ bulunan çukur bir alana inmesi planlanıyor. Otomobil büyüklüğündeki araçtaki aygıtlar ve 17 kamera yüzey taraması ile toprak analizi yapacak.

Proje Başkanı John Grotzinger incelenecek taş ve kayaların aracın en üstündeki kameradan seçileceğini ve altındaki kameralardan inceleneceğini söylüyor. Grotzinger’in verdiği bilgiye göre, incelenecek taş belirlendikten sonra Curious yanına yaklaşarak lazerle parçalayacak ve çıkan kıvılcımların spektrometre ile kimyasal analizini yapacak.

Araçta taş ve küçük kayaları delip örnek alabilecek ve daha sonra öğütecek aygıtlar da var. Toz haline getirilen bu örnekleri yine araçtaki minik laboratuarda inceleme mümkün olacak.

Proje Başkanı Grotzinger, Curious’un Mars’ta yaşam aramayacağını, görevinin gezegenin jeolojik yapısına ışık tutmak olacağını vurguluyor. Her toprak tabakası belli bir zaman dilimini temsil ettiğinden araç ineceği çukurun ortasındaki dağın yamaçlarında örnek de toplayacak.

NASA, Curious’u Kasım veya Aralık ayında uzaya fırlatmayı planlıyor.

Amerikanın Sesi

Bu haber toplam 2918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri