Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Matematik Öğretmenleri İGEDER'de Buluştu!

12.03.2012 17:05
“Matematik muhtaç olduğumuz bir derstir. Katı ezberci zihniyetle matematiğin daha ilk yıllardaki yanlış öğretimi, üniversite sıralarına kadar devam etmekte, maalesef dershanelerde öğrencilere hala minimum sürede maksimum soruya doğru yanıt verme hedefi gö

10 Mart 2012 Cumartesi günü İGEDER (İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği)’in düzenlemiş olduğu I. Matematik Öğretmenleri Zirvesi’nde Matematik Öğretmenleri deneyim ve bilgilerini paylaşmak üzere buluştular. İstanbul içinden ve dışından 200’e yakın öğretmen ve öğretmen adayının katılımı ile gerçekleştirilen zirve, hem öğretmenlerle akademisyenleri bir araya getirmesi, hem de öğretmenlerin ortak problemlerinin paylaşılması bakımından oldukça etkili oldu.

İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt ANCIN’ın açılış konuşması ile başlayan, Doç. Dr. Ahmet Ş. ÖZDEMİR’in öğretmenleri yaşam boyu öğrenme konusunda yüreklendirdiği protokol konuşması ile devam eden ve gün boyu süren zirvenin açılış panelinde, Yard. Doç. Dr. Sare ŞENGÜL kavramsal öğrenmenin okullarda hala tam olarak yerleşemediğinden, öğrencilerdeki kavram yanılgılarının, iyi organize edilmiş örneklerle karşılaştırılmamalarından kaynaklandığını söylerken, Haliç Üniversitesi’nde görev yapan Yard. Doç. Dr. Ali ERDOĞAN, katı ezberci zihniyetle matematiğin daha ilk yıllardaki yanlış öğretiminin, üniversite sıralarına kadar devam ettiğinin, dershanelerde öğrencilere hala minimum sürede maximum soruya doğru yanıt verme hedefi verilmesinin yanlışlığının altını çizdi. “Matematiğin muhtaç olduğumuz bir ders olduğunu” öğrencilere öğretmek ile işe başlanılması gerektiğini vurguladı. Panelin son konuşmacısı olan ve zirve için Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden gelen Yard. Doç. Dr. Erol KARAKIRIK ise kendisinin Türkçeleştirdiği SketchPad geometri yazılımından söz ederken dinleyicilere oldukça eğlenceli anlar yaşattı. Yıllarca teknoloji üzerine yaptığı çalışmaların Türkiye’de değerinin çok geç fark edildiğini dile getirerek sitem eden konuşmacı, bu tür yazılımların insanlığın işlerini kolaylaştırmak için bulunmadığını “bir işi kolaylaştırırsanız, bilgiyi yok edersiniz” cümlesi ile ifade etti.

Öğleden sonraki ilk oturumda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden katılan Matematik ve Sınıf Öğretmenleri tarafından, özgün etkinlikleri içeren 3 paylaşım sunuldu. İkinci oturum ise Matematik eğitimine farklı yaklaşımlar kazandıran teknoloji destekli paylaşımlarla sürdü. Cabri 3D ile etkinlik örnekleri paylaşan Doç. Dr. İlyas YAVUZ’un sunumu büyük ilgi gördü.

Zirve, Marmara Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Orhan ÇANAKÇI’nın yönetiminde “Öğretmenlerle Problem Çözme Üzerine Deneyim Paylaşımları & Uygulama Örnekleri” başlıklı çalıştayla sona erdi. “Öğretmenlik yalnız bir meslektir” diyen ÇANAKÇI, bu tip buluşmalara büyük ihtiyaç olduğunu belirtti.

İGEDER Matematik Platformu Koordinatörü Satı CEYLAN, zirvenin gelecek adına büyük bir umut ışığı olduğunu söylerken, I. Matematik Öğretmenleri Zirvesi’ne gösterilen bu yoğun ilginin artarak devam etmesini belirterek memnuniyetini dile getirdi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan ve program süresince paylaşımları özenle takip eden İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt ANCIN, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin kapısının herkese sonuna kadar açık olduğunun altını çizerken, çok yakın zamanda gerçekleşecek olan ve İGEDER’in düzenleyeceği uluslararası bir öğretmen buluşmasının da müjdesini verdi.

Ayrıca paylaşımları ile zirveye katılan öğretmenlere, sınıf içi uygulanabilirliği yüksek etkinlikleriyle Esra Sabire BAŞAYAR’a, hikayelerle matematik öğretimiyle Mehmet Emin ŞEN’e, oyunlarla matematik öğretimi ile Ubeyde ALKAN ve Süleyman TANRIVERDİ’ye, Geogebra ile matematik öğretimine vurgu yapan Emine BAŞARAN ve Metehan MERCAN’a, yapılandırmacı yaklaşımla alan kavramı öğretiminden söz eden Mustafa Serkan PELEN’e ve resimlerle matematik öğretimi başlıklı poster çalışması ile henüz öğretmen adayı olan Canan AYRAN’a plaket ve sertifikalarının verilmesi ile program sona erdi.

Zirvede sunulan paylaşımlarla beraber video görüntüleri ve paylaşım metinleri çok yakın zamanda  www.igeder.org.tr adresinden ücretsiz olarak yayınlanacaktır.

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği, 2012 yılı içerisinde Özel Eğitim, Bilişim Teknolojileri, İngilizce ve Rehber Öğretmenler zirvelerini gerçekleştirecek. İGEDER daha önce de Sınıf, Türkçe / Edebiyat, Tarih, Okul Öncesi, Fen ve Teknoloji ve Rehber Öğretmenler zirvelerini geçekleştirmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 5824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri