Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mavi Marmara 4. Yılında Unutulmadı

01.06.2014 12:21
İsrailli canilerin Mavi Marmara Gemisi’ne düzenlediği saldırının 4. Yıl dönümünde İHH, Sultanahmet’ten geminin demirli bulunduğu Sarayburnu’na “Kudüs ve Mescid-I Aksa Yürüyüşü” düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “Mavi Marmara, zafere giden yolda çok önemli bir aşamayı daha geçti. Şimdi biz çok mutluyuz, mutsuz olan İsrail. Bu davanın peşini bırakmayacağız” dedi.

KUR’AN-I KERİM TİLAVETİYLE BAŞLADI

İHH tarafından Mavi Marmara gemisinin demirli bulunduğu sahilde düzenlenen etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka ile Özgürlük Filosu’nu anlatan sinevizyon gösterisinin yer aldığı programa, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişi katıldı. Vatandaşların ziyaretine açılan Mavi Marmara gemisine, saldırı sonucu hayatını kaybeden 10 kişinin fotoğrafları ile “Özgür Gazze, özgür Filistin” ve “Filistin halkı yalnız değildir” yazılı pankartlar asıldı.

bu-davadan-vazgecmeyiz-h1401569396.jpg

ŞEHİTLERE OLAN  ÖZLEM ARTTI

Saldırıda hayatını kaybeden Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, şehitlere olan özlemin her geçen gün biraz daha arttığını ifade etti.

Mavi Marmara’nın, Gazze’ye ulaşamasa da dünyanın her yerindeki mazlumların gönüllerine ulaştığını belirten Doğan, “Mavi Marmara, mazlumlara cesaret vermiştir” dedi.

Açık bir hapishaneye çevrilen Gazze’nin her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Doğan, yeni özgürlük filolarının hazırlanması gerektiğini bildirdi.

Şehitlerin mücadelelerinin sorumluluğuyla hareket ettiklerini kaydeden Doğan, “Mavi Marmara, İsrail ve siyonizm için sonun başlangıcı olacak” diye konuştu.

İbrahim Bilgen’in oğlu İsmail Bilgen de 4 yıl önce şehit olan babasının yokluğunu her geçen gün daha fazla hissettiğini söyledi.

Bilgen, en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda babasını kaybettiğini belirterek, bu yolda kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.

Yıldırım: Baskı ve tehditlere rağmen daima dik durduk

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, aradan geçen 4 yılda bütün baskı ve tehditlere rağmen dik durduklarını, dayandıklarını, sabrettiklerini belirterek, kendilerine destek verenlere şükran borçlu olduklarını söyledi.

Cesaret, direniş ve sabırla özgürlüğe, zafere ulaşılabileceğini anlatan Yıldırım, son mahkeme kararına ilişkin de “Mavi Marmara, zafere giden yolda çok önemli bir aşamayı daha geçti. Şimdi biz çok mutluyuz, mutsuz olan İsrail” ifadesini kullandı.

İsrail’in mahkemeyi “tiyatro” olarak nitelendirdiğini aktaran Yıldırım, “Mahkeme bir karar verdi. Bu karar, bu savaşı kazandığımızın adıdır” dedi. Yıldırım, İsrailli yetkililer hakkında yakalama, tutuklama ve kırmızı bülten çıkarma kararı verildiğini hatırlattı. İsrail’in bu kararı “yok” saymasını da değerlendiren Yıldırım, şunları kaydetti: “Siz istediğiniz kadar yok sayın. Biz adım adım gideceğiz. Sizin peşinizi bırakmayacağız. 31 Mayıs’ın hesabını sizden soracağız. Filistinli çocukların, kadınların hesabını soracağız, bütün Filistinlilerin de hesabını soracağız ve asla bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

Şehit yakınlarına ve anma programına katılanlara seslenen Yıldırım, “Hiç tereddüt etmeyin, siyonizmin ortadan kalktığını hep birlikte göreceğiz ve özgürce bir gün Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız” ifadesini kullandı.

Özgürlük Filosu’nda her dinden temiz vicdanlı insanların yer aldığını belirten Yıldırım, filoyu “erdemliler ittifakı” olarak tanımladı.

Yıldırım’ın konuşması, “Siyonist katiller hesap verecek” sloganıyla kesilirken, program boyunca sık sık tekbir getirildi.

Bu haber toplam 2108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri