Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mavi Marmara Gazze'ye gitmiyor

17.06.2011 18:39
İHH, Gazze'ye yardım malzemesi götürecek olan Mavi Marmara gemisinin yola çıkmayacağını açıkladı.

İHH, yardım filosunda Mavi Marmara'nın olmamasını teknik sebeplere bağladı.. Ancak, avrupa limanlarından kalkacak yardım gemilerine Türkiye'den de katılımların olacağı belirtiliyor.

GEREKÇE TEKNİK

Uluslararası Özgürlük Filosu 2. Koalisyonu sözcüsü Dror Feiler, Mavi Marmara gemisinin teknik sebeplerden dolayı Gazze'ye gidemeyeceğini söyledi. İHH'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Dror Feiler, Mavi Marmara Gazze'ye gitmese bile İHH İnsani Yardım Vakfı'nın filonun bir parçası olduğunu söyledi. Feiler, "Mavi Marmara'nın katılamayacak olması, İsrail'in öteden beri dile getirdiği 'filonun Türk ve sadece İslamcıların projesi olduğu' iddiasını da boşa çıkaracaktır. Dünya genelinden yüzlerce insan Gazze'ye uygulanan ambargoyu kırmak için yola çıkacaklardır." diye konuştu.

9 TÜRK ÖLMÜŞTÜ

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi'nin organize ettiği ve Gazze'ye insani yardım taşıyan 6 gemiye; Akdeniz'de, İsrail'den 70-80 mil (130-150 kilometre) açıktaki uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da İsrail Savunma Kuvvetleri Müdahale etmişti. Filoda bulunan Mavi Marmara gemisinde 9 Türk hayatını kaybetmişti.

TÜRKİYE'NİN TAZMİNAT VE ÖZÜR ŞARTI

Türkiye, İsrail'e özür dileme ve hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat şartlarını açıklamış ve ilişkileri en alt düzeye çekmişti. 

Bu haber toplam 2006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri