Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mazhar Bağlı, Paralel Devleti anlattı

21.01.2014 02:47
Mazhar Bağlı: Paralelciler kendilerini devletin sahibi sanıyorlar

 

Kanal 5′te Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci ile Son Gündem Programı’na konuk olan AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Türkiye’de büyük bir değişim yaşandığına işaret ederek, bu değişimden rahatsız olanların Türkiye’yi boğmaya çalıştıklarını belirtti.

DEVLET TEK YÖNDE BİRLEŞTİ

Geçmişte devletin ayrı, siyasetin ayrı, halkın ise ayrı bir tarafta durduğunu öne süren Bağlı, Ak Parti hükümetiyle birlikte bu 3 unsurun tek yönde ve aynı hedefe doğru yöneldiğini söyledi. Bağlı, “Eskiden farklı kutupları birbirine karşı konuşlandıran ve çatıştıran bir yapı vardı. Biz bu çatışma ortamını ortadan kaldırdık ve Türkiye’nin enerjisini tüketen bu anlayışı değiştirdik” diye konuştu. Bağlı, Çözüm sürecindeki istikrarlı tutumun bunun göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.

PARALEL ÇETE KENDİSİNİ DEVLETİN SAHİBİ SANIYOR

Son zamanlarda uygulamalarıyla ortaya çıkan paralel yapıyı “Neo-con” çetesi olarak tanımlayan Bağlı, Neo-con güdümündeki paralel çetenin kendisini devletin sahibiymiş gibi gördüğünü vurguladı. Eski Türkiye refleksleriyle hareket eden ve Türkiye’ye biçilen uluslararası rolün devam etmesini arzu eden paralel çetenin, değişimin mimarı Ak Parti’yi ve Ak Parti’nin şahsında Türkiye’yi hedef aldığını da dikkat çeken Prof. Dr. Mazhar Bağlı, yaşanan anormal gelişmelerin bunun bir göstergesi olduğunu savundu.

YOLSUZLUK SUSTURUCUSU TAKILMIŞ BİR SİLAH

17 Aralık ve devamında yapılan operasyonları “Yolsuzluk susturucusu takılmış bir silahın siyasete yönelmesi” olarak tanımlayan Bağlı, paralel çetenin Ak Parti iktidarının iyi niyetli ve insan haklarını önceleyen tutumunu istismar ettiğini öne sürdü. “Bu camia ile ilgili beslediğimiz saf duygularımız konusunda keşke yanılmamış olsaydık” diyen Bağlı, yapılan operasyonların amacını ise; Türkiye’yi küresel bir sömürü şebekesine katma girişimi olarak değerlendirdi.

HAKAN FİDAN’A BU YÜZDEN KİN DUYUYORLAR

mazhar bağlı aslan değirmenciHakan Fidan’ın MİT’in başına atanmasına karşı gerek İsrail ve ABD’nin, gerekse de bunların Türkiye’deki uzantısı paralel yapının büyük bir öfke ve kin duyduğuna işaret eden Bağlı, eskiden MİT’i istedikleri gibi kullanan küresel güçlerin buna karşı atılmış olan adımları bitirmek için harekete geçtiklerini ifade etti. Bağlı, milli bir yapıya kavuşturulmak için değişim ve dönüşüm yaşayan MİT’e ve başında bulunan Hakan Fidan’a duyulan öfkenin bir istihbarat savaşından kaynaklandığını öne sürdü.

ÖSO’YA DİĞER ÜLKELER DE YARDIM GÖNDERİYOR

Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’ya yaptığı yardımları “teröre destek” faaliyeti olarak pazarlamaya çalışan paralel yapının MİT’in kontrolünde gönderilen tırları arayarak hukuksuz işler yaptığına da değinen Bağlı, “ÖSO’ya sadece Türkiye değil, dünyanın birçok ülkesi yardımda bulunuyor. Kaldı ki bu yardımlar uluslararası anlaşmalarla da yasal olan yardımlardır. Burada art niyetli ve maksatlı bir girişim var” şeklinde konuştu.

İsmail Uğur / kanal5.com.tr

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri