Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mazlumder'in ölüm raporu

14.03.2009 19:37
Mazlumder kot taşlama işinde çalışan kişilerin ölümleriyle ilgili rapor yayımladı.
MAZLUMDER İstanbul Şubesi kot taşlama işçilerinin ölüm nedenlerini araştırmak üzere başladığı çalışmalar neticesinde hazırladığı Kot Taşlama İş Alanında Yaşanan İhlaller ve Değerlendirme Raporu'nu kamuoyuyla paylaşmak için bugün bir basın açıklaması yaptı.

MAZLUMDER İstanbul Şube Avukatı Meryem Sarı'nın yaptığı açıklamada kot taşlama hastalığı olarak bilinen "silikozis" neticesinde hayatını kaybedenlerin sayısının dün yaşamını yitiren Erhan Kaya ile 40'a ulaştığı, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması, işverenlerin işçilerin sağlık ve iş güvenliğinin sağlanması için gereken tedbiri almaması nedeniyle oluşan silikozis hastalığının halen can almaya devam ettiği belirtildi.

Av. Meryem Sarı "Yaptığımız çalışma neticesinde Kot Taşlama iş alanında çalışan işçilerin ölümlerinin yapılacak denetimlerle önlenebilir nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle gerekli denetimlerin yapılarak Sosyal Güvenlik Hakkının tanınması ve Silikozis Hastası kişilere Meslek Hastalığı teşhisinin konularak emekli olmalarının sağlanması öncelikli mesele haline getirilmelidir" dedi.

Basın açıklaması, tespit edilen hak ihlallerini kamuoyuna sunmak ve gerekli önlemlerin alınması için ilgili mercileri harekete geçirmek amacıyla yapılan bu çalışma ile MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak bütün yetkilileri göreve çağdıklarını ve yaşanan olumsuzlukların takipçisi olacaklarını söyleyen Av. Meryem Sarı'nın basın mensuplarının sorularını cevaplaması ile son buldu.


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri