Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MAZLUMDER`den YSK`ya tepki

21.03.2009 20:59
MAZLUMDER üyesi bir grup, Yüksek Seçim Kurulu`nun , sandık kurullarında görev alanların başörtüsü takamayacağı kararına tepki gösterdi.

Yüksek Seçim Kurulu önünde toplanan Mazlumder üyesi yakalaşık 10 kişilik grup, YSK`nın yayınladığı bir genelge ile 29 Mart seçimlerinde "siyasi partiler tarafından sandık kurullarına üye olarak bildirilen görevlilerin kılık kıyafet zorunluluğu" şartına tepki gösterdi.
Konu ili ilgili olarak grup adına bir açıklama yapan Mazlumder Ankara Şube Başkanı Üstün Bol, YSK`nın T.C kimlik numarası skandalından sonra ikinci bir skandala imza attığını savunarak, sandık kurulların kamusal alan olduğu ve sandık kurulunda görev alanların, "Hizmet veren konumunda bulundukları ve dolayısıyla sınırlı yasalarla ve yargı kararlarıyla çizilmiş bulunan kılık ve kıyafet ölçülerine hizmet verme süresince uymaları zorunluluktur." şeklinde hükmedildiğine dikkat çekti.
YSK`nın hem verdiği kararda hem de yayınladığı genelgede huhuki değil, tamamen keyfi davrandığını ifade eden Üstün Bol, seçimlere ilişkin en temel yasa olan 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun`da veya seçimlere ilişkin diğer hiçbir kanunda başörtüsünün yasak edilmediğini savundu.
Bol, 29 Mart`ta yapılacak olan yerel seçimlere 10 gün kala 19 Mart`ta yayınlanan bu genelge ile amaçlananın başörtülü kadının elinden seçme ve seçilme hakkını almak olduğunu öne sürdü. Üstün Bol, YSK tarafından militarist bir grişim içinde bulunanarak yapılan ve hiçbir hukuki altyapısı bulunmadan yayınlanan genelgenin yürütülmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay`a müracat edeceklerini ifade etti. Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız dagıldı.

Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri