Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis, Köşk aflarını didik didik inceleyecek!

14.02.2013 01:53
ABD Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bombanın eski Cumhurbaşkanı Sezer'in affıyla cezaevinden çıkmış olması gözleri Köşk'ün affettiği mahkumlara çevirdi.
Amerika'nın Ankara Büyükelçiliğine saldıranDHKP-C 'li terörist Ecevit Şanlı korsikof hastasıydı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedildi. Cezaevinde çıkan Şanlı üzerindeki 6 kilo TNT ile büyükelçilik saldırısını gerçekleştirdi.
 
İşte o intihar saldırısından sonra gözler köşk affıyla serbest bırakılan mahkumlara çevrildi.
 
Türkiye büyük Millet Meclisi; Kenan Evren'den günümüze kadar cumhurbaşkanlarının çeşitli sebeplere dayanarak affedip cezaevinden çıkardığı kişileri mercek altınaalıyor. Konu Ak Parti MYK Toplantısı'nda gündeme geldi. Bu amaçla Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulması kararlaştırıldı. 
 
Kurulacak komisyon, ölüm döşeğinde olduğu için affedilen bu kişilerin cezaevinden sonra neler yaptıkları, hangi cumhurbaşkanının kimleri daha çok affettiği, af sürecinde yaşanan suistimaller gibi konularıinceleyecek. 
 
Cumhurbaşkanının "af yetkisi" Anayasa'ya dayanıyor. Cumhurbaşkanı "sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek ve kaldırmak" yetkisine sahip. Bu özel af prosedürü, hükümlünün cumhuriyet savcılığına müracaatı üzerine başlatılıyor ve Adli Tıp Kurumu'nun raporuyla Cumhurbaşkanının takdiriyle gerçekleşiyor. 
 
Adalet Bakanlığı; ABD Büyükelçiliği'ne saldıran terörist Ecevit Şanlı'yı affeden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi boyunca 252 mahkumu affettiğini açıklamıştı.. Bu kişilerden bazılarınınsonraki yıllarda büyük terör eylemlerine katıldıkları ortaya çıktı. 
Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri