Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis, OYAK için harekete geçiyor

01.12.2011 00:59
Meclis, OYAK'la ilgili şikayetler için harekete geçiyor. OYAK hakkında kitap yazan emekli subay dinlenecek

Hasan Öymez / Dünya Bülteni / Ankara

TBMM Dilekçe Komisyonu, Ordu Yardımlaşma Kurumuyla (OYAK) ilgili dilekçelere yanıt verebilmek için ''uzman'' desteği alacak. ''OYAK-Garnitürler ve Organize İşler'' isimli kitabı sebebiyle OYAK'la mahkemelik olup beraat eden emekli Albay Durmuş Türemen, subay ve astsubaylardan TBMM'ye gelen dilekçeler için Meclis Dilekçe Komisyonu'na brifing verecek.

TBMM Dilekçe Komisyonu'na OYAK'la ilgili bildiklerini ve OYAK'ın geleceği için çözüm önerilerini anlatacağını açıklayan Türemen, ''OYAK, adeta 'paşalar holdingi' olarak idare ediliyor. OYAK'la ilgili subay-astsubay şikayetlerinin sona ermesi için öncelikle OYAK'ın devlet denetimine açılması gerekiyor. OYAK hesap vermeyen bir kuruluş konumundan çıkarılmalı'' dedi.

YÖNETİM SEÇİMLE BELİRLENMELİ

OYAK yönetiminin, subay ve astsubayların oylarıyla seçilmesi gerektiğini vurgulayan emekli albay Durmuş Türemen, ''OYAK, mevcut yapısıyla, her türlü soruna açık durumda. Subay ve astsubay, bir dilekçe dahi veremiyor. Dilekçe verildiğinde de 'bilmesi gereken yerler biliyor' türünde bir yanıt alıyor. Son yıllarda turizm dahil birçok sektöre girdiler ve battılar ama kimseye hesap vermediler'' dedi. OYAK'ın 27 Mayıs 1960 darbesine karşı çıkan paşalara ''sus payı ve oyuncak'' olarak 1961'de kurulduğunu ileri süren Türemen, ''OYAK her yönüyle insan haklarına aykırı bir kuruluş. OYAK'ı sırtında taşıyan ve geçmişte taşımış olan yüz binlerce astsubayın OYAK'ın yönetiminde söz hakkı yok. OYAK, tüm emekli üyelerine katılım payları oranında hisse senedi vermelidir'' diye konuştu.

EMEKLİ SUBAY VE ASTSUBAYLAR MECLİS'E BAŞVURUYOR

Yetkililerden alınan bilgilere göre, TBMM Dilekçe Komisyonu'na son yıllarda çok sayıda dilekçe ulaştı. Çoğunluğu emekli subay-astsubaylardan oluşan dilekçe sahiplerinin şikayetleri, OYAK yönetiminin kendilerinden yaptığı kesintiler üzerinde yoğunlaşıyor. Öte yandan askerliğini yedek subay olarak yapanlardan da askerlik hizmetinin bitiminde askerlik hizmetini yaparken, maaşlarından yapılan kesintilerin askerlik sonrası kendilerine ödenmemesiyle ilgili olarak TBMM'ye başvurduğu kaydediliyor.


 

Bu haber toplam 3668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri