Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis Böceklerin Peşinde!

03.03.2013 12:48
'Meclis Böcek Komisyonu', Ergenekon sanıkları Şener Eruygur ile Levent Ersöz'ün örtülü ödenek parasıyla aldığı kayıp yedi dinleme cihazının peşine düştü.

'Meclis Böcek Komisyonu', Ergenekon sanıkları eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile dönemin Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Levent Ersöz'ün örtülü ödenek parasıyla aldığı kayıp yedi dinleme cihazının peşine düştü. 

TBMM Haberleşme ve Özel Hayatın Gizliğini Araştırma Komisyonu, yasadışı dinleme ve izlemelere ilişkin çalışmalarını üniversitelerin elektronik haberleşme ve bilişim teknolojileri uzmanlarını dinleyerek sürdürecek. Yeni Şafak'ın haberine göre, Meclis'teki çalışmalarını tamamladıktan sonra dinlediği Emniyet, Jandarma, TİB, MİT ve TÜBİTAK'a giderek dinleme ve izlemeleri yerinde görecek komisyon, ayrıca Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı, Levent Ersöz'ün de Jandarma İstihbarat Dairesi Başkanı olarak görev yaptığı dönemde jandarmanın örtülü ödeneği kullanılarak alınan ve halen kayıp olan 7 adet dinleme cihazının peşine düştü.

AKIBETİ BİLİNMİYOR

Komisyon, geçtiğimiz hafta bilgisine başvurulan Jandarma Genel Komutanlığı'nda incelemelerde bulunacak. Burada Eruygur ve Ersöz'ün böceklerinin nerede olduğunu soracak. Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri örtülü ödenekten 4 milyon lira ve 2 milyon 400 bin dolar harcanarak alınan cihazların 5 tanesinin GSM izleme 2'sinin ise internet izleme alımında kullanıldığını belirlemişlerdi. Envanter kaydı bulunmayan bu cihazların akıbetinin ne olduğu bilinmiyor.

BİLGİ GÖLCÜK'TEN

Balyoz davası kapsamında Gölcük'te Donanmanın tabanında çıkan zuladan belgelerde AK Parti'ye karşı izlenecek stratejinin belirlenmesi için milletvekillerinin ve parti yöneticilerinin dinlenmesi için jandarmanın istihbarat imkanlarının geliştirilmesi bilgisi yer aldı. Yine Gölcük'te donanma zulasından özel dinleme cihazlarının bulunduğu savcılık arama ve el koyma tutanaklarında yer almıştı.

Mesut Yılmaz hükümetini düşürdü

İlk telekulak skandalı sanatçı Sibel Can'ın 1997 yılında eski eşi Hakan Ural ve kayınpederini dinletmek üzere telekulak çetesine başvurduğunun duyulmasıyla ortaya çıkmıştı. Büyük boyutlu ve sistematik olduğu tespit edilen telekulağın o dönemde bakanları, başbakanları ve hatta cumhurbaşkanlarını dahi dinlediği, yatak odalarına bile dinleme cihazları yerleştirildiği ortaya çıktı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve üst düzey askerî komuta kademesi telekulak kurbanı olmuştu. Telekulak skandalı, Mesut Yılmaz hükümetinin düşmesine de sebep olmuştu.

Komisyon Hanefi Avcı'yı dinleyebilir

Meclis Yasa Dışı Dinleme ve İzlemeleri Araştırma Komisyonu'nun, Devrim Karargah Örgütü davasının tutuklu sanığı Hanifi Avcı'nın da bilgisine başvurabileceği öğrenildi. Avcı'nın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki ofisinde ele geçirildiği belirtilen ses kayıtlarında Ahmet Özal, Mehmet Eymür, Çevik Bir, Tansu Çiller, Mehmet Ali Birand, Nazlı Ilıcak gibi tanınmış siyasetçi, asker, MİT mensubu ve gazetecinin de aralarında bulunduğu 53 kişinin isminin geçtiği ifade edilmişti. Yine Avcı'nın Edirne Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemde İl'in CHP'li Belediye Başkanı Handi Sedefçi'nin dinlendiği ortaya çıkmıştı. Edirne Roman Derneği'ne İl Emniyet Müdürü Avcı tarafından hediye edilen televizyonun içinden böcek çıkması dikkat çekmişti. Eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, Avcı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yine eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür de dinlendiği için Sulh Ceza Mahkemesine dava açmıştı.

Yeni Şafak 

Bu haber toplam 2292 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri