Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis olağanüstü toplandı

19.03.2014 16:25
CHP’nin başvurusu üzerine, 4 eski bakan hakkındaki fezlekenin görüşülmesi için TBMM Genel Kurulu bugün olağanüstü toplandı.

Yerel seçim nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekeler için bugün toplandı.

Meclis'ten canlı takip;

15:45 -

Daha sonra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi söz aldı: "Bizim olağanüstü toplantı çağrısındaki iki talebimizden birincisi, fezlekelerin okunması; ikinci bölümde fezlekelerin içeriğinin Meclis'e sunulmasındaki gelişme. Siz olağanüstü çağrı gündemine sadık olmak zorundasınız. Çağrı fezlekelerin okunması ise siz onun özetini ya da kısaltılmış halini genel kurula sunma yetkisine sahip değilsiniz. Meclis Soruşturması denetim yollarından biridir. Meclis Soruşturmasında, TBMM Genel Kurulu Cumhuriyet Savcılığının görevini yapar. TBMM'nin görevi milletvekillerinden bir bilgiyi saklaması değildir. Aksi halde anayasaya karşı suç işlemiş olursunuz."

GENEL KURUL'DA GERGİN ANLAR

15:35 - MHP'li Oktay Vural ve CHP'li Akif Hamzaçebi fezlekelerle ilgili Başkanlık kürsüsünden yapılan sunuşa itiraz etti.

Oktay Vural, "Lütfen bu sunuşu düzeltin, size gelen dosyayı biz de incelemek istiyoruz, doğrudan doğruya gizlemek milletvekilllerinin iradesine karşı durmaktır, gereğini yapın" dedi. CHP'li Akif Hamzaçebi'de fezlekenin özetinin okunmasına itiraz etti. Sadık Yakut ile Hamzaçebi arasında ufak bir gerginlik yaşandı.

MUHALEFET YETER SAYISINI TOPLADI

15:00 - TBMM Genel Kurulu, 4 eski bakanın fezlekelerini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. CHP, MHP, BDP ve bazı bağımsız milletvekilleri oylama sırasında Genel Kurul Salonu'nda hazır bulundu. Oylama sonucu toplantı yeter sayısına ulaşıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından AK Partililer de Genel Kurul Salonu’na girdi. Kurul açılarak görüşmelere başlandı.

FEZLEKELER İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Genel Kurul'da 4 eski bakan Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış hakkındaki fezlekelerin üst yazıları okunacak. Muhalefetin fezlekelerin tartışmaya açılabilmesi için genel görüşme talebinde bulunması da bekleniyor. Bu talep Genel Kurul'da oylanacak. Görüşmelerin ardından Genel Kurul, başka bir konuyu ele almadan yeniden tatile girecek.

İKİ KOMİSYON TALEBİ

Haklarında fezleke bulunan 4 bakan, bugün Meclis Başkanlığı'na dilekçe verdi. Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar haklarında soruşturma komisyonu kurulması için meclis başkanlığına dilekçe ile başvurdu.

Bakanların bu dilekçesinin ardından Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile 55 milletvekilinin imzasını taşıyan dilekçe için harekete geçti. İmzaya açılan dilekçe Meclis Başkanlığı'na verilecek. Ak Parti; iki ayrı soruşturma komisyonu kurulmasını isteyecek. Üç bakan için bir soruşturma komisyonu, Erdoğan Bayraktar için ise ayrı bir komisyon kurulması talebinde bulunulacak.

ensonhaber

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri