Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis'te CHP'li vekilden tehdit: Ayaklarını kırarım

23.12.2015 12:54
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu'nun, Meclis'te, AK Parti sıralarına yönelik "ayaklarını kırarım seni" sözleri tutanaklara yansıdı.

TBMM Genel Kurulu'nda dün gece, HDP'nin sokağa çıkma yasaklarının toplumda yarattığı tahribatların araştırılması amacıyla verdiği araştırma önergesinin görüşülmesine ilişkin grup önerisinin ele alındığı sırada, CHP'li Tanrıkulu ile AK Parti'li milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

TANRIKULU'NUN TEHDİDİ TUTANAKLARA GİRDİ

Dakikalarca süren tartışmada gerilim arttıkça Meclis'te tehdit içeren cümleler de kurulmaaya başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Meclis Genel Kurulu'nda, AK Parti sıralarına yönelik, "Ayaklarını kırarım senin" ifadeleri Meclis tutanaklarında yer aldı. Tanrıkulu'nun bu cümlesi CHP'li Levent Gök'ü de rahatsız etti. Gök, "Sezgin sen bir sus" diye tepki gösterdi.

Meclis'te CHP'li vekilden tehdit: Ayaklarını kırarım VİDEO

CHP'Lİ VEKİLE YANIT GELDİ

Kürsüde konuşan Tanrıkulu, 7 kentin 18 ilçesinde 54 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirterek, "Nasıl bu duruma geldik? Hiç kendimizi gözden geçiriyor muyuz gerçekten?" dedi.

Bunun üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, "Bir CHP'yi gözden geçirelim. Nasıl bu duruma geldi? Seksen senedir bu duruma nasıl geldi?"karşılığını verdi.

Tanrıkulu ise bu sözlere, "Terbiyesizlik yapma, utanmaz" diye konuştu.

SİLOPİ'YE CANLI BAĞLANDI

CHP'li Tanrıkulu, AK Parti Grubuna yönelik, sokağa çıkma yasaklarına atfen, "Bir hukukçunuz çıksın, uygulanan bu durumun Anayasa'ya, Mahalli İdareler Yasası'na uygun olduğunu bana bir izah etsin" dedi. Daha sonra Tanrıkulu'nun kürsüde Silopi'den bir vatandaşı telefonla arayarak, Genel Kurul'a dinletmesi üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, böyle bir usul olmadığını ifade ederek,"Sayın Başkanım, mani olun lütfen" şeklinde itirazlarda bulundu.

GERGİNLİK ARTTI

Meclis Başkanvekili Pervin Buldan da Tanrıkulu'nu, İçtüzük ve teamüllerde böyle bir uygulama olmadığını belirterek, uyardı. AK Parti sıralarından bazı milletvekillerinin Tanrıkulu'na "şov yapma", "Partini değiştir", "HDP'den ol", "Hukukçusun ama sabahtan beri hakaret ediyorsun" şeklindeki sözleri üzerine Tanrıkulu, "Utanmazlık yapmayın", "Haddinizi bilin", "Terbiyesizsiniz, hakikaten terbiyesizsiniz", "Bana bile tahammül edemiyorsunuz" dedi.

AYAKLARINI KIRARIM SENİN

Tutanaklara tartışma şöyle yansıdı:

Naci Bostancı"Sayın konuşmacı (Sezgin Tanrıkulu) konuşmasını yaparken, grubumuza yönelik bir genellemeyle 'terbiyesizler, utanmazlar' ifadelerini kullanmıştır."

Bülent Turan: "Aynen böyle söyledi, iade ediyoruz Sayın Levent Gök. Terbiyesiz diyen terbiyesizdir."

Sezgin Tanrıkulu: "Ayaklarını kırarım senin, ayaklarını kırarım."

Levent Gök: "Sezgin sen bir sus."

Sezgin Tanrıkulu: "Ayaklarını kırarım senin, ayaklarını kırarım senin"

Başkanvekili Pervin Buldan: "Sayın milletvekilleri lütfen. Sayın Bostancı konuşuyor, Sayın Bostancı'yı duyamıyorum."

Bu haber toplam 2046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri