Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis'te "İmralı" tartışması

11.04.2013 20:07
Meclis Genel Kurulu'nda, 4. Yargı Paketi'nin görüşmeleri sırasında AK Parti ve MHP arasında "İmralı" tartışması çıktı, tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma ara verildi.

Tartışmayı , MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu'nun, "İmralı "şak' diye emretmekte Başbakan "tak diye yerine getirmektedir" sözü başlattı.

Meclis Genel Kurulu'nda, 4. Yargı Paketi'nin 13. maddesi üzerinde verilen önergede tartışma çıktı.

"İMRALI "GAK' DEDİKÇE ET, "GUK' DEDİKÇE SU YETİŞTİRİLMEKTEDİR"

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, "çözüm süreci" ve Akil İnsanları eleştirerek şöyle dedi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemini artık aziz Türk milletinin yasama ihtiyaçları değil, İmralı ve Kandil'in pazarlık konuları belirler h'le gelmiştir. İmralı 'gak' dedikçe et, 'guk' dedikçe su yetiştirilmektedir; İmralı 'şak' diye emretmekte, Başbakan 'tak' diye yerine getirmektedir. AKP Hükûmet ve Grubuna bir tavsiyem var: İmralı'ya temsilci gönderip mektup beklemek yerine bebek katilini Meclise getirip AKP Grup Başkan Vekili yapın! Böylece Meclis Danışma Kurulunda da yer alır ve Meclis gündemi birinci ağızdan tespit edilir! Hatta, bazı hukuki düzenlemelerin sözüm ona hatalı karara bağlanmaması için bazı PKK'lıları h'kim, savcı ya da Yargıtay üyesi de yapabilirsiniz Sayın Bakan! Diğer taraftan da, Murat Karayılan'ı da güvenlik güçlerimizin başına getirirseniz sorun kökünden hallolmuş olur! 

Kimsenin muhabbetine, yatak odası ilişkilerine, al takke ver külahına söyleyecek sözümüz olamaz ancak onların muhabbeti uğruna Meclisimizin mehabeti lekelenmektedir. Türk demokrasisisin K'be'si sayılan Türkiye Büyük Millet Meclisi zillete düşürülmek istenmektedir."

Akil İnsanlara değinen Türkoğlu, "devlet eliyle, devlet gücüyle propaganda; yani bunlar, Erdoğan'ın İmralı canisinin eliyle çizdiği hayali barış resminin umut bezirg'nlığının propagandasını yürütecek. Yani bunlar, ateşteki kestaneleri toplayacak maşalar" diyerek şöyle devam etti:

"Kendini adam yerine koyup salına salına sokaklarda yürüyen, televizyonlarda ahk'm kesip burnundan kıl aldırmayan, sırası geldi mi demokrasi denince mangalda kül bırakmayan, toplumun gerçekliği tartışılırken karşısındakine köylü, taşralı muamelesi çeken o k'ğıttan kaplanları, bugün Hitler'in, Goebbels'in maşalarına propaganda malzemesine, İmralı'nın borazanına, 'deta sustalı maymuncuklara çevirdi. Gerçekten, Başbakanı tebrik etmek lazım. Gün geçmiyor ki Hükûmet Arşimet gibi kıçı açıkta 'evreka' diye bağırıp çığlık çığlığa sokağa düşmesin."

AK PARTİLİ AYDIN: AĞZINIZIN TEMİZ OLMASI LAZIM

Söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Ben aynısını kat ve kat iade ediyorum. Benim seviyem de o kadar düşük değil ki aynı hakaretlerle cevap vereyim. Bir ülkenin başbakanına hitap ediyorsunuz değerli kardeşlerim, değerli arkadaşlarım. Bir ülkenin başbakanını ağzınıza alırken ağzınızın temiz olması lazım, doğru davranmanız lazım" diyerek tepki gösterdi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz da, "PKK'ya hizmet etmek yakışıyor size, yakışıyor" diye yerinden seslenirken MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan da, "Her tarafınız kirli, her yeriniz çamura batmış" diye bağırdı.

"İMRALI'DAN HER GÜN KOKULU MEKTUP BEKLEMEK YERİNE İMRALI'DAKİ BEBEK KATİLİNİ AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ YAPIN"

Tekrar kürsüye gelen Türkoğlu, "Ben Başbakan'a hakaret etmedim. İmralı'dan her gün kokulu mektup bekleyip, kenarı çiçekli süslü mektup beklemek yerine İmralı'daki bebek katilini AKP grup başkanvekili yapın, böylece meclis başkanlık divanına katılır. Direkt talimatları alırsınız. İmralı'daki bebek katilini getirmenize gerek yok, burada Ahmet Aydın gibi birisi var o size yeter" diye konuştu.

TANSİYON YÜKSELDİ, VEKİLLER AYAĞA KALKTI, OTURUMA ARA VERİLDİ

Karşılıklı konuşmaların ardından Genel Kurul Salonu'nda tansiyon yükseldi, AK Parti ve MHP'li vekiller arasında karşılıklı konuşmalar yaşandı. Bazı vekiller ayağa kalktı. Tansiyonun yükselmesi üzerine Meclis Başkanvekili Sadık Yakut oturuma ara verdi. Ancak arada da uzun süre tartışma devam etti.

MHP'li Nevzat Korkmaz ile AK Partili vekiller arasında karşılıklı konuşma zaman zaman tansiyonu yükseltti.

MHP sıralarından, "Burası çadır devleti değil", "Siz ihale peşinde koşun", "Türküm de", "Ahlaksız teklif de bulunmadın mı", "Kimin suyunu içtin sen", "Oturmuş PKK ile pazarlık ediyorlar", "Yüz lazım yüz", "Suçüstü yakalanmanın telaşı içindesiniz" sesleri yükseldi. 

Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri