Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis'te ölüm tehdidi

14.12.2013 10:45
Meclis'te 2014 yılı bütçesi görüşmelerinde tansiyon düşmek bilmiyor. AKP Isparta Milletvekili Recep Özel ile MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan arasında “meydancı” “gösteririm”, “öldürürüm” sözlerinin geçtiği çok sert bir tartışma daha yaşandı.
Meclis Genel Kurulu’nda AKP Isparta Milletvekili Recep Özel ile MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan arasında “meydancı” “gösteririm”, “öldürürüm” tartışması çıktı.
 
Özel, Türkkan’ın kendisini,“Seni Isparta’ya göndermem. Seni öldürürüm, öldürtürüm” diyerek tehdit ettiğini söyledi. Tansiyonu ise Türkkan’ın, “Avradına gösterecek, bana değil” sözleri yükseltti.
 
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın konuşması sırasında AKP Isparta Milletvekili Recep Özel ile MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan arasında tartışma çıktı. Türkkan’ın AKP sıralarına gelmesiyle birlikte tansiyon yükseldi. Tutanaklara ise şu konuşmalar yansıdı:
HAYDAR AKAR – Bu söylediklerimin hepsi işte bu kitaplarda arkadaşlar, Sayıştay raporlarında. Eğer siz bu Sayıştay raporlarını buraya getirtmezsiniz…
RECEP ÖZEL (Isparta) – Okudun mu sen onu? Okudun mu raporu?
HAYDAR AKAR (Devamla) – …eğer siz millet adına bu Hükûmetten istemezseniz… “Herkesin hakkı var üzerinizde.” diyorum, kul hakkı var üzerinizde arkadaşlar, kul hakkı var.
RECEP ÖZEL (Isparta) – Raporu okudun mu, raporu okudun mu, okudun mu?
HAYDAR AKAR (Kocaeli) – Bunların hepsi okunmuş Recep.
RECEP ÖZEL (Isparta) – Daha sayfası açılmamış lan daha, daha sayfasını açmamışsın!
HAYDAR AKAR (Kocaeli) – O meydancı Recep !
LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Ne demek meydancı?
RECEP ÖZEL (Isparta) – Gösteririm sana gel, gel buraya, gel!
LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Sen yanındakine bir göster…
BAŞKAN – Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker…
LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Ben bir gideyim, neyi gösterecekmiş bir bakayım.
(Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın AKP sıralarına doğru yürümesi)
 
“AVRADINA GÖSTERECEK, BANA DEĞİL”
 
BAŞKAN – Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker.
LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) – Avradına gösterecek, bana değil! (“Ya Lütfü Türkkan ne yapıyorsun ya?” sesi)
SÜREYYA SADİ BİLGİÇ (Isparta) – Ne demek o ya! Çok ayıp ya!
(“Ara ver” sesleri)
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, on dakika ara veriyorum.
Tansiyonun yükselmesi üzerine oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu oturuma ara verdi.
 
“PABUÇ BIRAKMAYACAĞIZ”
 
Aradan sonra konuşan AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, MHP’li Lütfü Türkkan’ın AKP sıralarına gelerek Recep Özel’i tehdit ettiğini belirterek şöyle dedi:
 
“Grubumuz sıralarına kadar gelerek tehditler savuran MHP Milletvekili Sayın Lütfü Türkkan, Isparta milletvekilimiz Sayın Recep Özel’i adeta ölümle tehdit ederek ve çok ağır ve galiz küfürler etmek suretiyle Meclis’in saygınlığına yakışmayan tavırlar sergilemiştir.
Herkes haddini bilecek. Hiçbir kimse kabadayı edasıyla sıralarımıza kadar gelerek bir milletvekilimizi tehdit etme hakkında ve haddine sahip değildir. Bundan sonraki süreçte eğer böyle birtakım şeyler de bulunursa buna da pabuç bırakmayacağız.”
 
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da tutanakları okuyarak, “Gel sana göstereceğim deyince Lütfü Türkkan Recep Bey’e doğru yürüyor. Ama meydancı ne demek, her şeyden önce onu düşünün. Seviyeyi düşüren sizlersiniz, sinkaflı konuşanlar sizsiniz. ‘Avradına gösterecek’ diyor. ‘Avradını’ demiyor” diye konuştu.
 
“ ‘SENİ ÖLDÜRÜRÜM, ÖLDÜRTÜRÜM’ DEDİ”
 
AKP Isparta Milletvekili Recep Özel de, “Türkkan’ın külhanbeyi edasıyla AKP sıralarına gelip ‘Seni Isparta’ya göndermem. Seni öldürürüm, öldürtürüm” dediğini belirterek, “Biz kimsenin tehditlerine, şantajlarına boyun eğecek değiliz. Gereken cezanın verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.
Aydın da, Lütfü Türkkan’a kınama cezası verilmesini talep etti. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu da oturuma 10 dakika ara verdi. Aranın ardından konuşan Halaçoğlu, “Bu tür küfürleşmeler tarafımızca tasvip edilmemektedir” dedi.
rotahaber
Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri