Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Medvedev: "Esed büyük hata yaptı"

28.01.2013 11:30
Medvedev: "Esed büyük hata yaptı"

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye lideri Beşşar Esed’in reform sürecinde yeterince hızlı olamadığını, çok büyük hatalar yaptığını, her geçen gün de iktidarda kalma şansını yitirdiğini söyledi.

Davos’ta CNN’e özel açıklamada bulunan Medvedev, “Suriye lideri Esed siyasi reform sürecinde büyük hatalar yaptı. Her şeyi çok daha hızlı yapması gerekiyordu. Kendisi ile masaya oturmaya hazır ılımlı muhalefeti çekebilmesi gerekiyordu.” eleştirisi getirdi.

“Bu çok büyük, hatta ölümcül bir hata oldu” değerlendirmesinde bulunan Medvedev, “Ben her geçen ay, her geçen hafta hatta her geçen gün iktidarda kalma şansının giderek azaldığını düşünüyorum.” dedi.

Esed’in görevden ayrılması ile ilgili kararın Suriye halkı tarafından verilmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlamak istediğini kaydeden Rusya Başbakanı, “Buna Rusya, ABD ya da başka hiçbir ülke karar vermemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

KADDAFİ VE MÜBAREK HATIRLATMASI

Esed’e bir çok kez kişisel olarak reform yapması ve müzakere içinde olması konusunda uyarılarda bulunduğunu ifade eden Rusya Başbakanı Medvedev, “Benim düşünceme göre, Suriye yönetimi buna hazır değil… Mevcut yönetici elit askeri bir operasyonla bir tarafa uzaklaştırılırsa, sivil savaş o zaman onlarca yıl devam edebilir.” şeklinde endişelerini dile getirdi.

Medvedev uluslar arası toplumun yapmaması gerekenleri de sıraladı: “Tarafların müzakere masasına oturtulması gerekiyor. Sadece Esed’in gitmesini ve sonrasında Libya eski lideri Muammer Kaddafi gibi öldürülmesi ya da demir parmaklıklar arkasında Mısır eski lideri Hüsnü Mübarek gibi yargılanmasını istememeli.”

Mart 2011’den bu yana devam eden sivil savaşta en az 60 bin sivil yaşamını yitirirken, 600 binin üzerinde Suriye vatandaşı da mülteci konumuna düştü. Rusya uluslar arası toplum tarafından Esed rejimine destek sağladığı gerekçesi ile sert bir şekilde eleştiriliyor. Doğrudan Esed’e destek sağladığı iddialarını reddeden Moskova, Suriye liderini istifaya zorlamanın ülkede durumu daha da kötüye götüreceğini savunuyor.

YENİ SİLAHLANMA YARIŞI UYARISI

Medvedev, Rusya ile ABD arasında füze kalkanı ve Magnitski yasası ile kriz haline gelen ilişkileri değerlendirdi. İki ülke arasında füze kalkanı konusunda esneklik olmadığını, sorunun çözülememesi durumunda yeni bir silahlanma yarışının da başlama riski olduğunu belirten Medvedev, “Biz düşüncemizi değiştirmiyoruz. Rusya’nın bir yaklaşımı var. ABD’nin de farklı bir yaklaşımı var. Bu yaklaşımlar da birbirine yakın değil.” dedi.

“2019-2020 yıllarında göreve gelecek politikacıların yeni bir silahlanma yarışı kararı almalarını istemiyoruz” ifadelerini kullanan Rusya Başbakanı, “Ancak böyle bir tehlike var. Rusya’da ve ABD’de herkes bunu anlamalı… Biz yasal bağlayıcılığı olan bir garanti alamazsak, bu programın Rusya’nın nükleer kapasitesine karşı olduğunu anlıyoruz. Bunun anlamı ne? Nükleer denge bozulacak. Çünkü füze kalkanı, füze saldırı sisteminin parçası.” ifadelerini kullandı.

EVLATLIK YASASI

‘Magnitskiy yasası’ olarak bilinen 60 Rusya vatandaşının ABD’ye girişini yasaklayan yasaya karşı Rusya’nın Dima Yakovlev yasasını (ABD’nin kimsesiz Rus çocuklarının evlat edinmesinin yasaklanması) kanunlaştırdığı iddialarını yanıtlayan Medvedev, “Amerikan aileleri kimsesiz Rus çocuklarını evlat ediniyor. Onlar iyi eğitim alıyor, iyi bir yaşam kazanıyor. Ancak yadsınamayacak bir oran da zor durumda kalıyor. Aileleri kötü davrandığı için Rus çocuklar yaşamlarını yitiriyor. Biz yasayı bunun için çıkardık.” dedi. Şimdiye kadar 60 bin kimsesiz çocuk, Amerikaaileler tarafından evlatlık edinilirken, bunlardan 19’u kötü muamele sonucu öldü. 

Bu haber toplam 4416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri