Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savaşın da Bir Hukuku ve Ahlâkı Vardır

17.03.2015 19:42
Süngünüzün ucunda değil de “Yarasını sar, karnını doyur, yukarı karargâha taşı” emriyle düşmanınız size emanet edilse ne yapardınız?

Süngünüzün ucunda değil de “Yarasını sar, karnını doyur, yukarı karargâha taşı” emriyle düşmanınız size emanet edilse ne yapardınız?

100. yılında Çanakkale Destanı 4 Mevsim Tiyatro Gurubu tarafından sahnelere taşındı. Hüseyin Kurtça’nın yazıp Seyit Demir’in yönettiği oyunda işgal edilmeye gelinen topraklarda gelenlerin karşılaştıkları olaylar ele alınıyor…

Oyunun yazarı Hüseyin Kurtça Esir oyununu izlerken; “İki ayrı dünyanın insan üzerindeki etkisini gözlemleyeceğiz. Çok güleceğiz, belki biraz üzülüp, ağlayacağız ama muhakkak anlayacağız” diyor.

Kurtça oyunun ardından gelen misafirleri o zaman ve mekâna taşımak adına bir de müze oluşturduklarını ifade ederek; ayrıca o günlerin orijinal resimlerinden oluşan bir resim sergisi ve savaş galeri oluşturuldu. Gelen misafirlerimizin o zaman ve mekânın içerisinde savaş yıllarına ait eşyaları görmeleri ve bu vatan için canını verenlerin bize bıraktıkları emanetleri özellikle genç nesle tanıtmak istiyoruz. Bu bağlamda oluşturulan müze oldukça etkileyici ve aydınlatıcı olacaktır ifadelerini kullandı.

Oyunun yönetmeni Seyit Demir ise; “Sizi yok etmek için vatanınıza saldıran, hayatınızı alt üst eden, gece gündüz bombalarla üstünüze ateş yağdıran, nefret ettiğiniz düşmanınız elinize geçse ne yapardınız? İşte bu soru gibi bir dolu sorunun tarih sahnesinde yankı bulmuş hallerini sahneye taşıdıklarını ifade ederek iki dünya arasındaki yolculuğun gözler önüne serileceğini belirtiyor.

90 dakikalık oyun 18 Mart Çarşamba günü Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde Saat 10: 00 13:00’da, 19 Mart Perşembe günü Bahçelievler Kültür Merkezi’nde Saat 10:00 13:00 15:00 (3 seans) 20 Mart Cuma günü Başakşehir Kültür Merkezi’nde Saat 10: 00 14:00 oynanacak ve her  oyun ardından 30 dakikalık müze gezisi yapılacak.

 

Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri